Powstanie wielkopolskie to jedno z najważniejszych wydarzeń, które doprowadziło Polaków do odzyskania swojego państwa – napisał wiceminister kultury Jarosław Sellin w liście na otwarcie zmodernizowanego muzeum powstania w Poznaniu. Przebudowany obiekt otwarto w piątek.

Przebudowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 kosztowała około miliona złotych. Ekspozycja ma nową aranżację, wzbogacono ją o nowe zabytki, plansze i liczniejsze multimedia. Nowa wystawa została przygotowana już z myślą o przyszłorocznych obchodach 100. rocznicy wybuchu zwycięskiej insurekcji.

W piątek nastąpiło uroczyste otwarcie wzbogaconego i unowocześnionego muzeum, obiekt zostanie udostępniony publiczności w sobotę.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin w przesłanym z okazji otwarcia przebudowanej ekspozycji liście wyraził nadzieję, że "dzięki swojemu bogatszemu przekazowi pozwoli na głęboką refleksję nad tym mądrym, doskonale zorganizowanym zrywem niepodległościowym".

Przypomniał, że otwarcie następuje u progu obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Jednym z najważniejszych wydarzeń, które wówczas doprowadziło Polaków do odzyskania swojego państwa, było powstanie wielkopolskie. Dla nas współczesnych to doskonały przykład zwycięskiej historii, który powinien być inspiracją do wartościowego działania” – napisał wiceminister. Zaznaczył też, że Wielkopolanie „nie tylko samodzielnie przywrócili odradzającej się Polsce, najstarszy, piastowski region”, ale też "bezspornie przyczynili się również do sukcesu powstańców na Śląsku, w wojnie polsko-bolszewickiej a potem do budowania siły gospodarczej i administracyjnej II Rzeczpospolitej.

Jarosław Sellin podkreślił, że wszystkim Polakom "potrzebna jest nie tylko nowa wystawa, ale również nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego, która w pełni pozwoli zrozumieć, że nie było to zwycięstwo przypadkowe". Zapewnił, że "z ogromnym zainteresowaniem" śledzi działania dyrektora i zespołu Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, związane z przygotowaniem tej inwestycji.

"Jednocześnie chciałbym zadeklarować otwartość na rozmowy o możliwościach wsparcia realizacji tego wartościowego projektu" – napisał minister.

Przebudowa wystawy w Odwachu i związany z nią remont wnętrz obiektu na Starym Rynku pozwolił na nieznaczne powiększenie powierzchni wystawienniczej. Po likwidacji gabinetu dyrektora i sekretariatu zajmuje ona 340 m kw. Trwają przygotowania do budowy nowej, większej siedziby placówki w Poznaniu. Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN).

Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia oswobodzono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. Front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny