Nowoczesna jest partią demokratyczną; myślę, że Ryszard Petru, jako jej twórca i były przewodniczący, zostanie poparty przez członków Rady Krajowej - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Petru zapowiedział, że będzie w sobotę kandydował do zarządu partii.

Nowy zarząd Nowoczesnej ma wybrać w sobotę Rada Krajowa ugrupowania. Ryszard Petru powiedział, że podjął decyzję o kandydowaniu do zarządu Nowoczesnej. Jego kandydatura ma zostać jednak zgłoszona nie przez szefową partii, a kogoś z sali.

Katarzyna Lubnauer pytana o zapowiedź Petru, podkreśliła, że "Nowoczesna jest partią demokratyczną". - W związku z tym oczywiście myślę, że Ryszard Petru, jako były przewodniczący i twórca tej partii, zostanie poparty przez członków Rady Krajowej, ale oczywiście o wszystkim decyduje demokratyczny wybór - dodała.

Petru poinformował, iż przygotował projekt uchwały dla Rady Krajowej, która "akceptuje porozumienie warszawskie", w myśl którego poseł PO Rafał Trzaskowski miałby być wspólnym kandydatem Platformy i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej - kandydatem na jego zastępcę w stołecznym Ratuszu. B. lider Nowoczesnej chce, by porozumienie dotyczące wyborów w Warszawie zatwierdziła właśnie w sobotę Rada Krajowa.

Zdaniem Katarzyny Lubnauer akceptacją tego typu porozumień w ramach upoważnienia przez Radę Krajową, powinien się zająć zarząd partii. - Ale oczywiście Rada Krajowa jest mocniejszą władzą niż zarząd i podejmuje ostateczne decyzje strategiczne - dodała szefowa Nowoczesnej.

Zdaniem Lubnauer ewentualne porozumienie opozycji nie powinno zacierać różnic między podmiotami, dlatego nazwa "Zjednoczona Opozycja" nie jest najlepsza. Jak dodała, koalicja powinna mieć charakter podmiotowy, co oznacza, że np. nazwa i logo przyszłego komitetu wyborczego powinny uwzględniać nazwy poszczególnych formacji politycznych, które będą go tworzyć. - Dla Nowoczesnej ważne jest zachowanie tożsamości i wartości ugrupowania - podkreśliła Lubnauer.