Defilada wojskowa, po ogłoszonym w sobotę przez premiera Iraku Hajdara al-Abadiego ostatecznym zwycięstwie nad dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS), przeszła w niedzielę przez silnie strzeżoną tzw. Zieloną Strefę w centrum Bagdadu.

W Zielonej Strefie, gdzie mieszczą się ambasady i budynki rządowe, znacznie wzmocniono środki bezpieczeństwa - poinformował agencję Reutera rzecznik irackiej armii.

Defilada nie jest pokazywana na żywo w telewizji, jedynie irackie media państwowe miały wstęp na te uroczystości - wskazuje Reuters. I dodaje, że w sobotę nad Bagdadem przeleciała eskadra śmigłowców z przyczepionymi irackimi flagami w ramach przygotowań do niedzielnej gali.

Premier Iraku ogłosił dzień 10 grudnia świętem narodowym.

Dzień wcześniej Abadi ogłosił "koniec wojny" prowadzonej od trzech lat przez siły rządowe z IS. Jego słowa potwierdził wysoki rangą dowódca armii, generał broni Abdul Amir Raszid Jar Allah; oświadczył on, że operacje bojowe przeciw ekstremistom zakończyły się, gdy irackie siły ponownie przejęły kontrolę nad całą granicą iracko-syryjską.

Latem 2014 roku IS podczas błyskawicznej ofensywy przejęło kontrolę nad jedną trzecią terytorium Iraku, w tym na drugim co do wielkości miastem - Mosulem. Na opanowanych terenach w Iraku i w sąsiedniej Syrii dżihadyści proklamowali samozwańczy kalifat.

Przy wsparciu międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA siły irackie rozpoczęły kontrofensywę i udało im się odbić całe wcześniej opanowane przez IS terytorium. Eksperci podkreślają jednak, że dżihadyści z tej sunnickiej organizacji zbrojnej wciąż są w stanie przeprowadzać zamachy terrorystyczne, a w przeszłości powracali na obszary, z których zostali wyparci. (PAP)