Będziemy współpracować przy zachowaniu własnej podmiotowości - oświadczyli po spotkaniu liderzy Nowoczesnej i PSL: Katarzyna Lubnauer i Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedzieli wzajemne wspieranie merytorycznych projektów ustaw składanych przez oba kluby.

W czwartek w Sejmie odbyło się spotkanie nowej szefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer oraz prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jak relacjonowała Lubnauer, rozmowa dotyczyła przyszłej współpracy pomiędzy Nowoczesną a PSL, w szczególności w obliczu zmiany ordynacji wyborczej przygotowanej przez PiS. Dodała, że zarówno ona, jak i Kosiniak-Kamysz są świadomi różnic między swoimi ugrupowaniami, a zachowanie tożsamości jest dla obu partii bardzo ważne.

- Myślę, że to spotkanie jest dobrą podstawą do przyszłej współpracy, uważam, że warto bardzo jasno określać zasady w polityce, tak mamy zamiar robić - podkreśliła.

Także Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że PSL i Nowoczesna w wielu kwestiach są "na dwóch różnych biegunach", mają jednak punkty wspólne. Jednym z nich - jak mówił - jest obrona polski samorządowej. W ocenie szefa PSL, konieczne jest dziś "twarde powiedzenie 'nie' dewastacji małych ojczyzn i zmianom, uszytym tylko pod jedną partię".

Polityk zapowiedział, że obie partie planują organizację wspólnego wysłuchania publicznego nt. zmian w Kodeksie wyborczym. Poinformował też, że partie będą wspierać wzajemnie swoje merytoryczne - a nie światopoglądowe - projekty ustaw.

- Myślę, że to jest dobre w polskiej polityce i normalne, że liderzy ze sobą rozmawiają. Nie ma co szukać wroga dzisiaj w opozycji, tylko szukać punktów wspólnych przy zachowaniu własnej podmiotowości - zaznaczył.

Katarzyna Lubnauer, która w sobotę została wybrana nową przewodniczącą Nowoczesnej, poinformowała, że ma zamiar w najbliższym czasie spotkać się z liderami wszystkich ugrupowań opozycyjnych; we wtorek szefowa Nowoczesnej spotka się z liderem PO Grzegorzem Schetyną.