Sygnały radiowe i aktywność radarów w północnokoreańskich bazach rakietowych wskazują na przygotowania do kolejnej próby balistycznej reżimu w Pjongjangu – podały japońskie i południowokoreańskie media, powołując się na źródła rządowe w Tokio i Seulu.

W ostatnich tygodniach zaobserwowano nasilenie przekazów telekomunikacyjnych i innych sygnałów, wskazujących na przygotowania do kolejnej próby balistycznej reżimu – podały agencje Japonii i Korei Płd.

Według źródeł agencji Kyodo japoński rząd został postawiony w stan gotowości po przechwyceniu sygnałów radiowych, które sugerują, że Korea Północna szykuje się do wystrzelenia rakiety balistycznej.

- Korea Północna może wystrzelić rakietę w ciągu kilku najbliższych dni - powiedziało jedno ze źródeł, cytowane przez Kyodo.

Reklama

- Potrzeba więcej pomiarów, by ocenić, czy Północ przygotowuje się do odpalenia rakiety, czy do zimowych ćwiczeń, które zaczynają się w grudniu - przekazało południowokoreańskie źródło agencji Yonhap.

Podczas konferencji prasowej w Seulu rzecznik południowokoreańskiej armii Ro Dze Czon odmówił odpowiedzi na pytanie o wykryte sygnały. Zapewnił jedynie, że Korea Płd. wraz z USA ściśle monitorują sytuację i śledzą możliwe prowokacje Pjongjangu.

W tym roku Korea Północna przeprowadziła szereg prób rakiet balistycznych oraz swoją największą dotychczas próbę nuklearną, wywołując oburzenie społeczności międzynarodowej. Od 15 września reżim nie dokonał żadnej prowokacji, co wzbudziło nadzieje, że zastosowane przeciwko niemu sankcje są skuteczne.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ndz/ mal/