28 listopada 1918 r. decyzją Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego powołano do życia Marynarkę Polską, czyli polską Marynarkę Wojenną. W ramach przygotowań do obchodów rocznicy tego wydarzenia już w poniedziałek wieczorem, na ulicach Gdyni miał miejsce uroczysty capstrzyk, czyli przemarsz orkiestry, zapowiadający święto.

We wtorek rano polskie okręty podniosą wielką galę banderową, czyli zostaną udekorowane za pomocą bander, proporców i flag kodu sygnałowego. W Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu, również w godzinach porannych odbędzie się msza święta z modlitwą ekumeniczną w intencji MW.

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się w południe, przy Płycie Pomniku Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w centrum Gdyni. Swój udział w nich zapowiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Podczas ceremonii odbędzie się m.in. uroczysta odprawa wart oraz wręczenie odznaczeń i medali.

Reklama

Wczesnym popołudniem na gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim rozpocznie się, również z udziałem szefa resortu obrony, ceremonia wcielenia do służby w Marynarce Wojennej RP najnowszego polskiego okrętu wojennego ORP "Kormoran". Z kolei na wtorkowy wieczór w sali widowiskowej Klubu 3. Flotylli Okrętów w Gdyni Oksywiu będzie miała miejsce uroczysta zbiórka i koncert z okazji rocznicy.

Początki polskiej floty wojennej sięgają połowy XV wieku i polsko-krzyżackiej wojny trzynastoletniej, podczas której polska flota kaperska z sukcesami walczyła z okrętami Zakonu. Pierwszym oficjalnym organem władzy związanym z morskimi siłami zbrojnymi była powołana w 1568 roku Komisja Morska, którą utworzono po ogłoszonym w 1561 roku manifeście króla Zygmunta Augusta o zaciągu do floty kaperskiej. Rozwój polskiej floty wojennej załamał się wraz z rozpadem Rzeczypospolitej po rozbiorach.

28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. Jej pierwsze jednostki powstały w Modlinie. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie marynarze z Batalionu Morskiego wspólnie z gen. Józefem Hallerem dokonali 10 lutego 1920 roku symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Bazą powstającej polskiej marynarki wojennej był Puck, w którym cumował pierwszy polski okręt wojenny ORP "Pomorzanin". Z czasem utworzono porty wojenne w Gdyni i na Helu, a marynarka wzbogaciła się o okręty wojenne, w tym niszczyciele i okręty podwodne. W czasie II wojny światowej część z nich brała udział w operacjach morskich u boku aliantów.

Po zakończeniu II wojny polska Marynarka Wojenna została na powrót utworzona 7 lipca 1945 roku. Do kraju powróciła część przedwojennej floty, budowano także nowe jednostki, z których część powstawała na bazie wyposażenia radzieckiego.

Po 1989 roku Marynarka Wojenna zacieśniła współpracę z flotami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - NATO w ramach Partnerstwa dla Pokoju oraz na mocy międzynarodowych porozumień, biorąc udział m.in. w operacji "Pustynna Burza". W kolejnych latach następowała przebudowa i unowocześnianie floty oraz infrastruktury, dostosowywanie systemu szkolenia i procedur do wymogów NATO, wspólne manewry i wymiana doświadczeń. Od 2002 roku polska Marynarka Wojenna jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO.

Obecnie flota polska dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami. Główne jej siły to: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, pięć okrętów podwodnych, trzy okręty rakietowe, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Operują one z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z portów w Helu i Kołobrzegu. (PAP)

autor: Anna Kisicka