Prezydent Grybauskaite w komunikacie prasowym zaznacza, że „przyjmując tę ustawę, Litwa wspólnie ze społecznością międzynarodową zdecydowanie opowiada się przeciwko pogwałcaniu praw człowieka, legalizacji brudnych pieniędzy i znieważaniu prawa”.

„Ci, którzy naruszają powszechnie uznawane prawa człowieka i wolności, powinni wiedzieć, że nie są pożądani w krajach demokratycznych” - napisała prezydent Litwy.

Litwa jest piątym krajem po USA, Estonii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, która przyjęła taką ustawę, nawiązującą do Siergieja Magnitskiego, rosyjskiego prawnika, który badał machinacje finansowe i zmarł w moskiewskim więzieniu.

Reklama

W ubiegły czwartek litewski parlament uchwalił też rezolucję ws. wciągnięcia na tzw. listę Magnitskiego nazwisk niepożądanych w kraju 44 osób bezpośrednio związanych ze śmiercią Magnitskiego i osób podejrzanych o korupcję z krajów trzecich.

Na liście, którą ostatecznie ma zatwierdzić litewski rząd, są głównie nazwiska rosyjskich urzędników, m.in. szefa Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandra Bastrykina i Olega Łogunowa, który kierował śledztwem w sprawie Magnitskiego.

Magnitski badał dokonaną przez rosyjską grupę przestępczą kradzież pieniędzy funduszu hedgingowego Hermitage Capital. Fundusz ten był rosyjską inwestycją brytyjskiego biznesmena Billa Browdera. Magnitski tropił korupcję stojącą za wrogim przejęciem interesów Browdera w Rosji. Prawnika aresztowano, gdy podczas przesłuchania wymienił funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia różnych spółek. W 2009 roku Magnitski zmarł w wieku 37 lat w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie. Wcześniej przez prawie rok był przetrzymywany w innym moskiewskim więzieniu - Butyrki. Jego pracodawcy i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych.

W 2012 roku amerykański Kongres uchwalił tzw. ustawę Magnitskiego, na podstawie której zakazano wjazdu do USA kilkudziesięciu osobom powiązanym z zatrzymaniem, nękaniem i śmiercią Magnitskiego czy niszczeniem firmy, dla której pracował. Na podstawie ustawy zamrożono też konta takich osób w amerykańskich bankach. Potem ustawę rozszerzono na wszystkich obcokrajowców obwinianych o korupcję i łamanie praw człowieka.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)