Premier Beata Szydło w piątek na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli spotkała się z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem - poinformowała KPRM na Twitterze. Polska i Szwecja to inicjatorzy powstania Partnerstwa Wschodniego.

W spotkaniu z szefem szwedzkiego rządu uczestniczyli również minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Szczyt PW rozpoczął się w piątek ok. godz. 10. Państwa UE oraz kraje Wschodu potwierdzą 20 założeń, które mają służyć zacieśnianiu współpracy. "Stara Unia" nie kryje sceptycyzmu wobec kwestii ewentualnej integracji.

Przed szczytem Loefven odrzucał sugestie, że w relacjach krajów PW i UE nastąpiła stagnacja. "Umowa stowarzyszeniowa i porozumienie o wolnym handlu to znaczące kroki do przodu. Dlatego wydaje mi się, że udało nam się dokonać postępu" - mówił.

Z kolei, premier Szydło podkreśliła, że Polska zabiega o to, by PW z fazy deklaracji przeszło wreszcie w fazę konkretów. "To, że są już pewne decyzje dotyczące wiz, współpracy handlowej, infrastruktury, to jest właśnie to, o co chodzi Polsce, żebyśmy kierowali tę współpracę przede wszystkim do zwykłych ludzi" - powiedziała.

Na szczyt do Brukseli miało przyjechać ze strony państw UE 22 przywódców - premierów lub prezydentów. Pozostałe kraje miały być reprezentowane na niższym szczeblu. Do Brukseli nie przyjechał m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron ani premier Holandii Mark Rutte.

Liderzy państw UE i krajów PW na szczycie mają potwierdzić wytyczne dotyczące zacieśniania współpracy w konkretnych obszarach. UE i kraje sąsiedzkie uszeregowały je w czterech obszarach priorytetowych, które koncentrują się na wzmocnieniu instytucji i dobrych rządów, poprawie mobilności i kontaktów międzyludzkich, wzmocnieniu gospodarki oraz usprawnianiu połączeń transportowych i energetycznych. We wspólnym dokumencie roboczym unijna dyplomacja i Komisja Europejska wskazały 20 założeń na rok 2020 w tych czterech obszarach.

Partnerstwo Wschodnie zostało utworzone w 2009 roku z inicjatywy Polski i Szwecji w celu pogłębiania ekonomicznych i politycznych związków między UE a sześcioma partnerami z Europy Wschodniej: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią, Ukrainą. Poprzedni szczyt przywódców tych krajów z liderami unijnymi odbył się w 2015 r. w Rydze.

Z Brukseli Mateusz Roszak (PAP)

autor: Mateusz Roszak