Nie ma w tej chwili sytuacji, żeby organizatorzy Marszu Niepodległości mieli być zapraszani do komitetu obchodów 100-lecia niepodległości; komunikat zapowiadający takie zaproszenie zdezaktualizował się - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

11 listopada, ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Oburzenie wywołały m.in. niektóre prezentowane na demonstracji transparenty. Widniały na nich hasła: "Biała Europa braterskich narodów", czy "Wszyscy różni, wszyscy biali".

13 listopada prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Krapkowic (woj. opolskie) mówił m.in.: "Nie ma w naszym kraju miejsca ani zgody na ksenofobie, nie ma w naszym kraju miejsca na chorobliwy nacjonalizm, nie ma w naszym kraju miejsca na antysemityzm. Taka postawa oznacza wykluczenie z naszego społeczeństwa. Ludzie, którzy tak się zachowują, są wykluczeni, mają postawę, której nie da się inaczej nazwać (jak) tylko postawą niegodną".

Łapiński był pytany w poniedziałek w Radiu Zet, czy prezydent Andrzej Duda "wycofa zaproszenie dla organizatorów Marszu Niepodległości do komitetu 100-lecia obchodów niepodległości". W końcu października prezydent zapowiedział, że skład Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP zostanie poszerzony m.in. o przedstawicieli środowisk związanych z Marszem Niepodległości.

"Zaproszenia formalnego nie było, była deklaracja. W tej chwili jednak to jest przede wszystkim czas, żeby organizatorzy Marszu Niepodległości pewne rzeczy przemyśleli" - odparł prezydencki rzecznik.

Jak dodał "w tej chwili takiej sytuacji, żeby organizatorzy tego marszu mieli być zapraszani nie ma". Zaznaczył, że prezydencki komunikat z końca października zapowiadający poszerzenie komitetu obchodów o przedstawicieli środowisk związanych z tym marszem "po pewnych wydarzeniach 11 listopada się zdezaktualizował".

W przyszłym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu wchodzą m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.