Pod hasłem „Faszyzm nie przejdzie” odbyła się w sobotę wieczorem we Wrocławiu demonstracja, w której wzięło udział kilkaset osób. „My społeczeństwo musimy pokazać, że nie ma w Polsce zgody na faszyzm i na rasizm” - mówił do zgromadzonych b. opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk.
Wrocław - marsz przeciwko faszyzmowi / PAP / Maciej Kulczyński

Demonstranci zgromadzili się na placu przed Dworcem Głównym PKP. Mieli ze sobą transparenty z napisami „Polska bez faszyzmu” czy „Moją ojczyzną jest człowieczeństwo”. Skandowano m.in. „Faszyzm nie przejdzie”.

W manifestacji uczestniczyły m.in. b. opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk. „Naszym obowiązkiem jest, by zaprotestować przeciwko temu, że twarzą polskiej demokracji stał się faszysta i rasista. 11 listopada w Święto Niepodległości nie było transparentów +Józef Piłsudski+, nie było transparentu +Solidarność+, która jest fenomenem polskiej wolności, były transparenty +Bóg jest biały+, +Polska jest biała+” - mówił Frasyniuk.

Reklama

Dodał, że z niepokojem obserwuje proces „jednoczenia się faszystów z oddziałami militarnymi” „To jest śmiertelne zagrożenie dla społeczeństwa (…) My, społeczeństwo musimy pokazać, że nie ma w Polsce zgody na faszyzm i na rasizm” - mówił.

Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet mówiła do zgromadzonych, że faszyzm i nazizm nie są poglądami do dyskusji w debacie publicznej. „Możemy rozmawiać o tym, czy jesteśmy prawicą, lewicą, konserwatystami, ale nie będziemy rozmawiać o tym, że faszyzm i nazizm to są poglądy, które mają prawo istnieć w debacie publicznej. To są zbrodnicze ideologie” - mówiła.

Dodała, że Wrocław to miasto, które „ma być dla wszystkich”. „Nie chodzi o to byśmy się ze sobą zgadzali, ale o to, aby w momencie, kiedy się nie zgadzamy, nie dochodziło do przemocy” - mówiła Lempart.

Organizatorzy sobotniej demonstracji podkreślili, że została ona zorganizowana w proteście przeciwko „narastającej fali faszyzmu i rozrastającego się rasizmu, antysemityzmu i ksenofobi”. „Nie ma naszej zgody na wydarzenia, które miały miejsce 11 listopada w Warszawie i we Wrocławiu” - podkreślono.

Demonstrację przygotowały organizacje Wroclawdlademokracji.pl, Ogólnopolski Strajk Kobiet, KOD Wrocław, Obywatele RP, Inicjatywa Demokratyczna oraz partie: Razem, Zieloni, Nowoczesna i SLD.