W uroczystości przekazania relikwii polskiego papieża, inicjatora Dni Młodzieży, uczestniczyli ambasadorowie obu krajów przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański i Miroslava Rosas Vargas.

Polski Kościół reprezentował kardynał Stanisław Ryłko - emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich, a Kościół Panamy - kardynał Jose Luis Lacunza.

Kardynał Stanisław Ryłko powiedział podczas ceremonii, że Jan Paweł II był „papieżem młodych”. Jak zauważył, w latach 80., gdy panował nastrój „nieufności” wobec młodych ludzi, polski papież „miał odwagę” wystąpić z inicjatywą Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

„Jan Paweł II postawił na młodych w dziele realizacji nowej ewangelizacji” - dodał kardynał Ryłko, który organizował kolejne ŚDM.

Ambasador Janusz Kotański zapewnił o gotowości strony polskiej do współpracy z Panamą i podzielenia się doświadczeniami, by wesprzeć ten kraj w przygotowaniach i organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Relikwię krwi wręczono ambasador Panamy Miroslavie Rosas Vargas, która powiedziała: „Niech święty Jan Paweł II błogosławi Polsce, Panamie i całemu światu”.

Na uroczystość w polskiej placówce dyplomatycznej przybył też jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, jego doradca kardynał Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu. W swym wystąpieniu wyznał: „Jan Paweł II był dla mnie jak ojciec”. Dodał, że papież mianował go biskupem w pierwszym tygodniu swego pontyfikatu”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)