Sytuacja po wichurach, które przeszły nad Polską, jest opanowana i pod kontrolą; w części województw już następuje usuwanie skutków wichur - poinformowała w poniedziałek premier Beata Szydło.

Premier wzięła w poniedziałek udział w odprawie z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem, wojewodami i komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej z terenów dotkniętych skutkami wichur.

"Otrzymaliśmy przed momentem od siedmiu wojewodów i komendantów wojewódzkich, raporty, meldunki o sytuacji w poszczególnych województwach. Z tych raportów wynika, że sytuacja jest opanowana, jest pod kontrolą" - powiedziała Beata Szydło.

Jak dodała, w części województw następuje już usuwanie skutków wichur, a w części - trwają prace zabezpieczające, spowodowane tym - jak mówiła - że sytuacja pogodowa nie jest jeszcze ustabilizowana. "W większości ta stabilizacja już następuje" - zaznaczyła premier.

W wyniku wichury, która przeszła w weekend nad Polską, w całym kraju strażacy w niedzielę interweniowali 6233 razy; najwięcej w woj. dolnośląskim (1622 razy), śląskim (954 razy), małopolskim (551 razy) - poinformował PAP w niedzielę wieczorem rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak.

Bilans ofiar po niedzielnej wichurze, to: 2 ofiary śmiertelne i 12 osób rannych, w tym 5 strażaków.