Każda z partii musi być przygotowana, żeby iść do wyborów samorządowych sama, a jednocześnie próbujemy stworzyć szeroką koalicję - powiedział w czwartek lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Uważam, że taki szeroki blok jest tym, czego Polacy oczekują - dodał.

Petru w radiowej Trójce powiedział, że Nowoczesna rozmawia z innymi partiami opozycyjnymi ws. możliwości współpracy przy wyborach samorządowych.

"Nie znamy ordynacji wyborczej, ona może istotnie dużo zmienić, ale trzeba rozmawiać dzisiaj, żeby w momencie, gdy ta ordynacja już się pojawi, żeby już być kierunkowo dogadanym. Łączy nas wszystkich to, że Polska musi być silna w Unii Europejskiej, że decentralizacja samorządu jest ważna - czyli im więcej władzy lokalnie tym lepiej. Sprzeciwiamy się centralizacji pisowskiej. To są dwa elementy, które są fundamentem tego potencjalnego porozumienia" - powiedział.

"Każda z partii musi być przygotowana, żeby iść (do wyborów - PAP) sama, a jednocześnie próbujemy stworzyć szeroką koalicję" - powiedział lider Nowoczesnej. "Celem będzie szeroka koalicja. Ja nie mogę mówić za innych, czy będą startowali w takim szerokim bloku. Uważam, że taki szeroki blok jest tym, czego Polacy oczekują" - dodał.

Nowoczesna chce mieć 1/3 kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich, ale Petru zaznaczył, że ta propozycja będzie jeszcze dyskutowana. "Jest to propozycja wyjściowa, która mówi tak: poszczególne partie zgadzają się, że ustępują innym i wystawiamy w każdym mieście wojewódzkim jednego kandydata opozycji i wszystkie inne partie go popierają" - powiedział Petru.