Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont nie pojawi się 26 października przed senacką komisją w Madrycie w debacie o konstytucyjnym pozbawieniu jego regionu autonomii - zapowiedziała przewodnicząca katalońskiego parlamentu Carme Forcadell.

Wystąpienie Puigdemonta w Senacie sugerowały wcześniej źródła wśród katalońskich separatystów.

Forcadell, przemawiając w regionalnym parlamencie w Barcelonie, powiedziała, że Puigdemont zwołuje na czwartek plenarne posiedzenie katalońskiego zgromadzenia, aby sporządzić projekt oficjalnej odpowiedzi na plan rządu krajowego, który zapowiedział uruchomienie art. 155 hiszpańskiej konstytucji w odpowiedzi na uznane za nielegalne katalońskie referendum niepodległościowe. Na mocy tego artykułu Madryt chce wprowadzić w Katalonii bezpośrednie rządy, pozbawiając region autonomii.

Senatorowie Kortezów, hiszpańskiego parlamentu, już rozpoczęli procedowanie z art. 155 i oczekuje się, że zakończą je do wieczora w piątek. Kataloński przywódca był oficjalnie zaproszony do wystąpienia w debacie i przedstawienia swoich racji.

Propozycje rządu krajowego oparte na art. 155, przedstawione podczas weekendu, przewidują złożenie Puigdemonta z urzędu, rozwiązanie katalońskiego gabinetu regionalnego, poddanie części ministrów bezpośredniej kontroli Madrytu i ogłoszenie przedterminowych wyborów regionalnych.

Wśród separatystycznie nastawionych katalońskich deputowanych istnieją rozbieżności co do tego, czy celem czwartkowego posiedzenia ma być oficjalne proklamowanie suwerenności, czy też ogłoszenie lokalnych wyborów, aby uniknąć - jak pisze agencja EFE - "czołowego zderzenia z Madrytem".