Według Żaryna ABW zatrzymała 18 października Jacka P. i Marka M., którzy są podejrzani o przestępstwa skarbowe przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. karuzeli podatkowej.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym PAP grupa przestępcza, w ramach której działali, naraziła Skarb Państwa w 2014 r. na straty o łącznej wartości co najmniej 23 milionów złotych.

Podkreślono, że Jacek P. i Marek M. są podejrzewani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która na terenie czterech województw: warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. Zatrzymani zakładali tam spółki zajmujące się obrotem paliwami płynnymi, których powiązana ze sobą biznesowo działalność skutkowała znacznym uszczupleniem dochodów Skarbu Państwa z powodu niepłaconego podatku VAT od towarów sprzedanych na terenie kraju.

Reklama

Według komunikatu podczas przeszukania przez ABW miejsc zamieszkania i pojazdów należących do Jacka P. i Marka M., a także miejsca prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, zabezpieczono łącznie ponad 1,5 miliona złotych w gotówce.

Poinformowano, że to nie pierwsze zatrzymania w tej sprawie. ABW na przełomie marca i kwietnia br. zatrzymała cztery osoby: dwóch członków grupy przestępczej, do której należeli Jacek P. i Marek M. i dwóch organizatorów. Z kolei w maju w Piasecznie zatrzymano w tej samej sprawie jednego członka grupy, który zajmował się rekrutowaniem i obsługą logistyczną tzw. słupów.

Żaryn przypomniała również, że w lipcu br. ABW zatrzymała właściciela stacji paliw - Jarosława K., który współpracował z rozbitą grupą przestępczą świadomie kupując po zaniżonej cenie pawli pochodzące z procederu przestępczego dla sieci swoich stacji. Jednocześnie Jarosław K. przyjmował korzyści finansowe uzależnione od ilości nabytego towaru. Efektem jego działalności było sprowadzanie do Polski większych ilości paliwa od litewskich i estońskich firm. W trakcie przeszukania lokali zajmowanych przez Jarosława K. zabezpieczono środki majątkowe w kwocie 13 milionów zł oraz dwa pojazdy o wartości ok. miliona złotych.

Do tej pory w prowadzonych pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zarzuty zostały postawione 10 podejrzanym. Wartość zabezpieczonego mienia w toku przedmiotowego postępowania przygotowawczego wynosi ponad 18 milionów złotych. (PAP)Autor: Grzegorz Bruszewski