Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiała z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na każdy temat, bez tabu, także o sytuacji wewnętrznej w jego kraju - zapowiedział we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan we wtorek w Warszawie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim.

Szczerski podkreślił w radiu RMF FM, że jest to "bardzo ważna" wizyta. "Nie ukrywamy i wszyscy wiemy o tym, że jest duże napięcie dzisiaj między instytucjami międzynarodowymi, wieloma państwami europejskimi, a Turcją na tle polityki wewnętrznej w Turcji. Jednocześnie jest tak, że Turcja jest bardzo ważnym partnerem w NATO i dla UE, także w kryzysie migracyjnym i w ogóle w geopolityce Bliskiego Wschodu" - zaznaczył minister.

Według Szczerskiego "oczywistym" jest, że z każdym istotnym krajem, takim jak Turcja "należy prowadzić rozmowy, także po to, żeby poznać ich punkt widzenia i opinie".

Minister podkreślił, że Andrzej Duda będzie rozmawiała z Erdoganem "na każdy temat, bez tabu", także o sytuacji wewnętrznej w Turcji.

Na pytanie, że skoro Erdogana nie przyjmują Niemcy i Francuzi, to może Polska też nie powinna "wyrywać się przed szereg", odparł: "Polska ma własną politykę zagraniczną".

"W tej polityce zagranicznej Polski, relacje z Turcją - w zakresie bezpieczeństwa i wielu innych elementów ważnych dla nas geopolitycznie - są bardzo istotne, także w kontekście relacji np. turecko-rosyjskich" - podkreślił Szczerski. "Musimy rozmawiać z Turcją, po to, żeby mieć kontakt i znać opinie, i plany tego państwa" - dodał szef gabinetu prezydenta.