O nowej inicjatywie Hanny, która od ponad roku jest jedną z dwóch opozycyjnych deputowanych w niższej izbie parlamentu Białorusi, Izbie Reprezentantów, poinformowało niezależne Radio Swaboda.

„To nowy ruch polityczny. Jego misja to wolny człowiek, silna rodzina, bogata Białoruś. Główny cel tej kampanii to realna reprezentacja interesów obywateli w organach władzy na wszystkich szczeblach, zdobycie większości w parlamencie i władzach lokalnych” – napisała Kanapacka na swoim profilu na Facebooku.

Kanapacka chce, by nowa siła polityczna uczestniczyła w wyborach lokalnych w lutym 2018 r. i zapowiada aktywną kampanię polityczną, m.in. odwiedzenie wszystkich miejscowości, gdzie powstaną struktury nowego ruchu.

Kanapacka, która sama zrezygnowała z prowadzenia firmy na rzecz polityki, planuje otworzyć szkolę dla przyszłych deputowanych, która będzie przygotowywać młode kadry do aktywności politycznej i udziału w wyborach – pisze Swaboda.

Polityk nie zamierza opuszczać szeregów Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, chociaż – jak podkreśla Swaboda – nie uzgadniała swojej nowej inicjatywy z liderem partii Anatolem Labiedźką.

Zjednoczona Partia Obywatelska (AHP) należy do koalicji centroprawicowej razem z Białoruską Chrześcijańską Demokracją i Ruchem O Wolność.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)