Pakistańskie służby antykorupcyjne zatrzymały w poniedziałek rano w Islamabadzie Mohammada Safdara, zięcia byłego premiera Pakistanu Nawaza Sharifa, w związku z toczącym się postępowaniem dotyczącym korupcji na najwyższych szczeblach władzy.

Jak poinformował przedstawiciel pakistańskich władz, Safdar został zatrzymany na stołecznym lotnisku zaraz po przylocie z Londynu.

Sadfar i jego żona Maryam Nawaz mieli stawić się w poniedziałek w sądzie. Córka byłego premiera Sharifa nie została zatrzymana i przybyła na rozprawę - pisze Associated Press.

Nawaz Sharif, jego dwóch synów, córka i zięć odpowiadają przed sądem w związku z zarzutami korupcyjnymi, postawionymi w wyniku śledztwa po wycieku dokumentów związanych z tzw. aferą Panama Papers. Z dokumentów wynika, że od 1990 roku członkowie rodziny Sharifa korzystali z pośrednictwa kancelarii Mossack Fonseca dla ulokowania kapitałów w jednym z rajów podatkowych. Według przeciwników politycznych Sharifa nie mogło się to odbywać bez zgody premiera.

Reklama

Sharifowi zarzuca się, że nie potrafił wytłumaczyć źródeł pochodzenia pieniędzy lokowanych w działających w rajach podatkowych firmach, które należą do jego dzieci. W lipcu Sharif został pozbawiony funkcji publicznych przez Sąd Najwyższy w Pakistanie.

W związku ze skandalem wokół Panama Papers, który wybuchł na początku kwietnia 2016 roku, rządy na całym świecie zaczęły badać, czy politycy, znani sportowcy oraz biznesmeni popełnili przestępstwa finansowe. Z kancelarii prawnej Mossack Fonseca w Panamie wyciekło około 11,5 mln dokumentów dotyczących oszustw podatkowych polegających na ukrywaniu przychodu przed fiskusem poprzez lokowanie pieniędzy w rajach podatkowych.