Osiągnięcia w leczeniu chorób serca w Polsce są ogromne - ocenił w środę minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na spotkaniu z kardiologami z okazji Światowego Dnia Serca. Jednocześnie zaznaczył, że konieczna jest lepsza, kompleksowa opieka nad pacjentami po zawałach.

Spotkanie ministra z grupą wybitnych lekarzy i naukowców, ekspertów w dziedzinie leczenia chorób serca, odbyło się Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Radziwiłł podkreślił, że osiągnięcia w leczeniu chorób serca w Polsce "są ogromne", zwłaszcza w ratowaniu ludzi znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia, jednak wiele jeszcze w tym zakresie można osiągnąć. "Jesteśmy mentalnie, organizacyjnie przygotowani do tego, żeby zrobić różne kroki naprzód" - powiedział.

Minister podziękował kardiologom za ich pracę. "W ciągu ostatnich kilkunastu lat w polskiej kardiologii stało się bardzo dużo dobrego i, mówiąc wprost, uratowali państwo (...) nawet setki tysięcy ludzi" - powiedział.

Wskazał, że na tle innych krajów Polska może szczycić się dobrą organizacją systemu ratowania ludzi, których życie jest zagrożone w związku z ostrymi zespołami wieńcowymi i z zawałami mięśnia sercowego. "Tutaj sytuacja jest niemal perfekcyjna" - ocenił. "Wyniki ratowania ludzi znajdujących się w takiej sytuacji są naprawdę na poziomie, którego nie musimy się wstydzić na tle świata" - dodał Radziwiłł.

Zaznaczył jednocześnie, że potrzebna jest praca nad poprawą wyników kontynuacji leczenia pacjentów uratowanych z sytuacji zagrożenia życia. "Tutaj niestety jesteśmy dalecy od ideału, również wyniki przeżywania pacjentów w tym obszarze nie są nadzwyczajne i wydaje się, że jest tutaj bardzo dużo do zrobienia" - powiedział.

Minister kolejny raz podkreślał konieczność koordynacji opieki nad pacjentem. "Po udzieleniu pomocy w ostrym zespole wieńcowym służba zdrowia nie powinna tracić zainteresowania tymi pacjentami, powinna otaczać ich opieką specjalistyczną, stwarzać im odpowiednie możliwości wyspecjalizowanej rehabilitacji kardiologicznej, a także - jeśli tego potrzebują - udzielenia im specjalistycznej pomocy kardiologicznej" - powiedział.

Radziwiłł dodał, że w dużej mierze każdy sam może kontrolować stan swojego serca i dbać o nie. Przypomniał, że należy pamiętać o odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego, pilnowaniu swojej wagi, właściwej diecie, a także o niepaleniu papierosów. Ważne jest również wczesne wykrywanie takich chorób jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. "To wszystko jest w zasięgu naszej ręki" - podkreślił.

Światowy Dzień Serca jest jedną z największych akcji promujących zapobieganie chorobom serca i układu naczyniowego. Pierwsze obchody odbyły się 24 września 2000 r., w Polsce obchody organizowane są od 2002 r. Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Serca jest "Naładuj swoje serce".(PAP)

autor: Olga Zakolska