Zmiany w sądownictwie muszą być przeprowadzone, bo tego potrzebują Polacy. Wierzę, że projekty ustaw o KRS i SN przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę zakończą reformę sądownictwa - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.

"Zmiany w sądownictwie muszą być przeprowadzone i wierzę głęboko, że projekty ustaw, które mają być przygotowane przez prezydenta, zakończą reformę systemu sądownictwa - powiedziała premier, pytana na antenie Telewizji Trwam o zapowiedziane przez Andrzeja Dudę projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Jak mówiła szefowa rządu, aby reforma została "dopełniona, muszą zostać przyjęte projekty, które zostały zawetowane przez prezydenta". "Czekamy na nie" - zapewniła.

Szydło wyraziła też nadzieję, że prezydenckie ustawy będą "dogłębnie reformować" sądy. W jej ocenie "tego potrzebują Polacy". "System sądowniczy powinien być dla ludzi, a nie dla sędziów" - oświadczyła.

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Projekty mają być przedstawione 25 października.