Mam głęboką nadzieję, że pan prezydent Andrzej Duda przedstawi takie projekty ustaw dot. sądownictwa, które będą odpowiadały programowi PiS - mówił w piątek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie własnych projektów tych ustaw w ciągu dwóch miesięcy.

"Czekamy na te projekty. Mam głęboką nadzieję, że pan prezydent przedstawi takie projekty, które będą odpowiadały programowi PiS. Przecież pan prezydent w kampanii wyborczej mówił o tym bardzo wyraźnie, że konieczna jest dogłębna zmiana wymiaru sprawiedliwości. Zobaczymy, czy te projekty będą odpowiadały zobowiązaniom, które podjął pan prezydent w kampanii wyborczej" - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Błaszczak.

Szef SWiA został także zapytany, czy konflikt na linii PiS i prezydent jest "wygaszony", czy na razie "zduszony" do momentu przedstawienia prezydenckich ustaw dot. reformy sądownictwa.

Błaszczak powiedział, że po prezydenckim wecie prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o poważnym błędzie, ponieważ - jak mówił minister - proces uzdrowienia sytuacji w wymiarze sprawiedliwości został zatrzymany.

"Ale mam nadzieję, że tylko chwilowo, że projekty, które złoży prezydent Duda będą rzeczywiście realizowały program PiS, z którym prezydent szedł do wyborów" - dodał.