Polska Fundacja Narodowa to przekręt, pralnia pieniędzy, która ma służyć przepalaniu pieniędzy państwowych na propagandę partyjną PiS - powiedział w piątek w Sejmie poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. Fundacja od tygodnia realizuje kampanię "Sprawiedliwe sądy".

Kampania w zamyśle jej autorów ma przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości; PFN finansują spółki Skarbu Państwa.

Temat fundacji poruszył przed rozpoczęciem piątkowych głosowań w Sejmie polityk Nowoczesnej. Szłapka zgłosił wniosek o przerwę, by - jak mówił - uzyskać informację od premier Beaty Szydło w sprawie działalności PFN. "Mamy z całą pewnością do czynienia z aferą, z przekrętem wymyślonym przez bardzo zdolnych i doświadczonych przekręciarzy. Wymyśliliście po prostu państwo pralnię pieniędzy, która ma służyć przepalaniu pieniędzy państwowych na waszą propagandę partyjną" - ocenił Szłapka, zwracając się do posłów PiS.

Przypomniał, że w najbliższy poniedziałek - na wniosek Nowoczesnej - kampanią "Sprawiedliwe sądy" zajmie się Państwowa Komisja Wyborcza. "Jest szereg pytań, na które powinien odpowiedzieć zarząd i rada tej fundacji. Jest też szereg pytań, na które powinna odpowiedzieć pani premier" - dodał Szłapka. Poseł pytał m.in. kto w sprawie PFN "kłamie" - szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, czy wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. "Mijają się w zeznaniach" - ocenił polityk Nowoczesnej.

Ogłoszenia przerwy chciała też Ewa Lieder z Nowoczesnej. "Chciałam poprosić o przerwę, żeby pan minister (środowiska) Szyszko przyszedł tutaj do nas, na mównicę i wyjaśnił nam i wyciągnął konsekwencje wobec strażników, którzy pobili pana Łukasza z obozu w Puszczy Białowieskiej" - powiedziała posłanka.

Zwróciła się też do premier Szydło, by "przyszła i rozliczyła ministra Szyszkę z bezprawnych działań". "Przedwczorajszy przypadek przemocy wobec aktywisty to czubek góry lodowej. Aktywiści doświadczyli przez ostatnie cztery miesiące wykręcania rąk, szarpania, powalania na ziemię, przygniatania kolanem" - mówiła Lieder.

Obojgu politykom marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił uwagę, że ich wypowiedzi nie mają charakteru wniosku formalnego. Żaden z wniosków o przerwę nie był głosowany.

O sprawie aktywisty informuje portal polsatnews.pl. W środę - jak czytamy - grupa ekologów z "Obozu dla Puszczy" blokowała wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. "Działacze wielokrotnie wbiegali na powierzchnie zrębowe w pobliżu maszyn, które ochraniali strażnicy leśni. Jeden z aktywistów został schwytany podczas próby zablokowania jednego z urządzeń. Następnie strażnicy rzucili mężczyznę na ziemię i zaczęli dusić go przyciskając jego twarz do ziemi" - podaje polsatnews.pl

Kampania "Sprawiedliwe sądy" ma się toczyć m.in. w telewizji i internecie. W zeszły piątek uruchomione zostały witryny: sprawiedliwesady.pl i takjakbylo.pl, a także profile "Sprawiedliwe sądy" na Facebooku i Twitterze oraz kanał na Youtube.

Wiceprezes Fundacji Maciej Świrski przekonywał w czwartkowej rozmowie z RMF FM, że celem kampanii "Sprawiedliwe sądy" jest informowanie obywateli o tym, "jak wygląda sytuacja i dlaczego trzeba ją zmienić". "Polska Fundacja Narodowa promuje wizerunek Polski także w oczach obywateli przez to, że informuje ich o prawdzie. Dzięki temu rozumieją na czym polegają zmiany i nie będą myśleć o Polsce jako o dyktaturze" - mówił wiceszef PFN.

"Nic nie wiem na ten temat, abym się przeciwstawiał (nadużyciom sędziów) w imieniu PiS-u czy rządu. Przeciwstawiam się w imieniu obywateli. Jestem obywatelem, poczuwam się do odpowiedzialności za Polskę" - podkreślał Świrski.

Polska Fundacja Narodowa, która realizuje kampanię "Sprawiedliwe sądy" działa zgodnie z prawem; nie widzimy żadnego powodu do wszczynania w tej sprawie histerii medialnej - powiedział w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Zdaniem Terleckiego, została rozpętana "histeria" ws. reformy sądownictwa, którą chce przeprowadzić rząd PiS. Według niego, miało to "zdezorientować" część opinii publicznej, pokazać "że PiS chce dokonać jakiegoś zamachu na niezawisłość sądów, na trójpodział władzy". "Co oczywiście jest nieprawdą" - podkreślił. "W takiej sytuacji naturalne jest, że rząd musiał podjąć pewne działania, także o charakterze medialnym, aby tę histerię zrównoważyć i uspokoić" - przekonywał szef klubu PiS.

W zeszłym tygodniu Nowoczesna skierowała pismo do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o kontrolę i sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych przez Polską Fundację Narodową. PKW ma się zająć sprawą w poniedziałek.