Treść listu, który pierwotnie miał się ukazać dopiero w weekendowej prasie, ale wyciekł do mediów, opublikowały w czwartek serwisy internetowe dziennika "The Times" oraz telewizji publicznej BBC.

Jak ocenili dziennikarze "Timesa", "to działanie ma na celu powstrzymanie łagodzenia rządowej pozycji ws. Brexitu i pogłębi podziały wewnątrz Partii Konserwatywnej". Z kolei BBC odnotowała, że "list będzie ostrzeżeniem dla ministrów, w szczególności ministra finansów Philipa Hammonda, którego eurosceptycy oskarżają o próbę stonowania oryginalnego planu premier May dotyczącego wyjścia ze wspólnego rynku i unii celnej".

Zgodnie z argumentacją eurosceptycznych posłów Wielka Brytania powinna wraz z dniem wyjścia z Unii Europejskiej opuścić unię celną i uzyskać zdolność podpisywania umów handlowych z krajami trzecimi, a także nie powinna wpłacać żadnych pieniędzy do wspólnotowego budżetu po marcu 2019 roku.

"The Times" zaznaczył, że realizacja tych postulatów praktycznie wyklucza możliwość porozumienia ws. okresów przejściowych, które pozwoliłyby biznesowi uniknąć nagłych zmian regulacyjnych.

Grupa posłów oceniła m.in., że funkcjonowanie Wielkiej Brytanii w ramach wspólnego rynku UE byłoby "historyczną pomyłką" i "wejściem na drogę do dalszej integracji europejskiej" oraz "oznaczałoby członkostwo w Unii Europejskiej pod inną nazwą". "Nie możemy pozwolić, aby nasz kraj pozostawał w UE za pomocą podstępu" - uważają.

Brytyjski parlament rozpoczął w czwartek drugie czytanie projektu ustawy o wyjściu W. Brytanii z UE. Ustawa ta przenosi zapisy prawa unijnego do prawa brytyjskiego, zapewniając ciągłość obowiązywania przepisów po Brexicie. Głosowanie zaplanowano na poniedziałek.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)