Jednolity 5-procentowy VAT na żywność i zwolnienie emerytów pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego ze składek – to niektóre z założeń projektów gospodarczych, przygotowanych przez PO, które zostaną w przyszłym tygodniu złożone w Sejmie.

Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej w Krynicy, że projekty ustaw gospodarczych, przygotowanych przez PO w przyszłym tygodniu trafią do marszałka Sejmu.

"Będziemy namawiać PiS do zajęcia się nimi (projektami), bo one są dobre i odpowiadają na zagrożenia, z którymi sobie PiS nie radzi, które dotyczą głównie wieku emerytalnego, zejścia z rynku pracy setek tysięcy osób i braku rąk na rynku pracy" – wskazywał Neumann. Jak ocenił, to odpowiedzialna i merytoryczna próba nawiązania współpracy z PiS. "Chcemy pomóc nie PiS-owi, ale polskiej gospodarce" – zastrzegł.

Główny ekonomista PO Andrzej Rzońca wystawił krytyczną diagnozę gospodarki pod rządami PiS. "PiS zadłuża polską gospodarkę, mamy festiwal konsumpcji na kredyt" - ocenił. Jego zdaniem, obniżenie wieku emerytalnego przez rząd PiS, przyspieszyło problem niedostatku rąk do pracy. Zwracał też uwagę na spadek inwestycji.

Przygotowane przez PO projekty ustaw zakładają, że płace osób w wieku emerytalnym zwolnione byłyby ze wszelkich składek - ich płacenie wziąłby na siebie budżet - a PIT u pracujących emerytów byłby "unettowiony" w taki sposób, że zwolnione byłyby z niego emerytury.

Rzońca poinformował, że przygotowany został także projekt dotyczący osób młodych do 25 roku życia, rozpoczynających pracę. Ich wynagrodzenia byłyby zwolnione ze składek ZUS i NFZ. Miałoby to - jak mówił - ułatwić start życiowy młodych ludzi.

Kolejny projekt zakłada wprowadzenie jednolitej 5-procentowej stawki VAT na całą żywność, z wyjątkiem napojów. "To będzie bardzo duże uproszczenie dla tysięcy przedsiębiorców działających w sektorze spożywczym" – wskazywał Rzońca. "Przede wszystkim skorzystają na tym miliony konsumentów, którzy będą mogli kupować taniej żywność" – zaznaczył.

Rzońca zapowiedział też, że PO chce zatrzymać "gigantyczną produkcję złego prawa", która – w jego ocenie - jest źródłem niepewności, skutkującej załamaniem inwestycji prywatnej. Dlatego - jak mówił - PO przygotowało projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który zakłada że wszystkie projekty legislacyjne, również te zgłaszane przez posłów, będą musiały podlegać ocenie rządu.

Neumann, zapowiedział też, że Platforma jeszcze w październiku przedstawi program reformy samorządów.