Morawiecki: Wciąż rozmawiamy o ew. wydłużeniu okresu niższych składek na ZUS


Krynica-Zdrój, 06.09.2017 (ISBnews) - Podczas posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów omawiane były możliwości przedłużenia okresu niższych składek na ubezpieczenia społeczne dla małych przedsiębiorców, ale nie zapadły w tej sprawie jeszcze żadne decyzje, wynika z wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
"Na Komitecie Ekonomicznym omawialiśmy wszystkie pomysły dotyczące preferencji dla startujących przedsiębiorców. Mam pewne rozdwojenie potrzeb. Oczywiście, chciałbym, by było jak najlepiej dla przedsiębiorców, ale takie rozwiązania wiążą się z niższymi wpływami do FUS. Próbujemy rozwiązać tę kwadraturę koła z [Jarosławem] Gowinem i [Elżbietą] Rafalską" - powiedział Morawiecki dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Dodał, że najdalej w ciągu pól roku bądź roku rząd będzie chciał wypracować dodatkowe preferencje dla małych przedsiębiorców w tym zakresie.
Wczoraj Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zaproponowało, żeby okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców wydłużyć o rok, czyli do 3 lat. Projekt nowelizacji skierowany został do konsultacji społecznych. resort pracy c hce, by zmiany weszły w życie 1 stycznia 2018 r.
Dopiero po 3 latach osoby te zaczęłyby opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej co najmniej 60% przeciętnego wynagrodzenia (obecnie po 2 latach). Celem zmian jest wzrost liczby zakładanych przedsiębiorstw oraz dłuższy czas ich działania. Nowe regulacje miałyby dotyczyć tych, którzy rozpoczynać będą działalność po wejściu w życie ustawy, tłumaczy resort.
Z preferencyjnych składek mogą skorzystać osoby podejmujące działalność po raz pierwszy lub po długiej przerwie. Przedsiębiorca ma prawo korzystać z preferencyjnej składki w okresie aktywności zawodowej, o ile czas pomiędzy prowadzeniem poszczególnych działalności wynosi ponad 60 miesięcy.
(ISBnews)