"Dwie godziny temu dowiedzieliśmy się, że pan prezydent miasta Gdańska Adamowicz odebrał nam prawo do przedstawienia naszej wystawy przed salą BHP" – powiedział Duda w wieczornym programie TVP Info.

"Mieliśmy tam wydzierżawiony teren z Europejskiego Centrum Solidarności i dwie godziny temu pismem urzędowym (prezydent Gdańska-PAP) odebrał prawo do wynajęcie tego terenu (...) – i to miejsce przekazał Komitetowi Obrony Demokracji, aby mogli jutro odstawiać tę swoją szopkę" – dodał.

Rzeczniczka prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupka-Kaczmarek podkreśliła w rozmowie z PAP, że "miasto nie wycofało żadnej zgody na teren (położony w pobliżu Sali BHP - PAP) przeznaczony pod wystawę +Solidarności+".

Reklama

Na terenie w pobliżu historycznej Sali BHP w czwartek obchody 37. rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych organizuje KOD. Komitet otrzymał na to zgodę prezydenta miasta.

Reklama

Magdalena Skorupka-Kaczmarek powiedziała, że w środę podczas przygotowań KOD do czwartkowych uroczystości interweniowała policja. W jej ocenie interwencja odbyła się na prośbę Solidarności. Na nieużywanym terenie KOD m.in. ustawił namiot.

Skorupka-Kaczmarek wyjaśniła, że właścicielem tego terenu jest miasto, ale użyczyło go Europejskiemu Centrum Solidarności, które - jak powiedziała - "na pewien czas zgodziło się użyczyć Fundacji +Solidarność+, która miała tam organizować jakieś rzeczy, ale nic nie robiła i nic tam się nie działo".

Poinformowała, że w tej sytuacji "wydział skarbu urzędu miasta zdecydował o aneksowaniu umowy z ECS i cofnął mu w trybie natychmiastowym zgodę na użyczanie tego terenu osobom trzecim".

"To nie jest chęć dogryzienia komukolwiek, tylko to jest w tej chwili jedyna możliwość, żeby tam inni ludzie mogli zorganizować obchody rocznicy Porozumień Sierpniowych" - dodała.

Rzeczniczka przypuszcza, że "Solidarność" w ten sposób chciała zablokować organizację uroczystości KOD-u. "Na takie działania zgody nie ma (...) chcemy żeby prawo do świętowania było dla wszystkich zachowane" - podkreśliła.

Wojewoda pomorski wydał NSZZ "Solidarność" zgodę na "organizowanie 31 sierpnia w godz. 12-19:30 na Placu Solidarności zgromadzeń cyklicznych w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych". Zgoda ta obowiązuje przez trzy lata poczynając od tegorocznej rocznicy. Możliwość wydania takiej zgody dała wojewodzie, obowiązująca od kwietnia br. nowelizacja Prawa o zgromadzeniach.

W czwartek po południu w Gdańsku zaplanowano uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" - Specjalnym gościem tego posiedzenia oraz dalszych części obchodów będzie marszałek Senatu Stanisław Karczewski. O godz. 17 w Bazylice św. Brygidy odbędzie się msza, która ma zostać odprawiona przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po nabożeństwie, jego uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem księdza prałata Henryka Jankowskiego, a następnie przejdą ulicami Gdańska na Plac Solidarności pod historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie także złożone zostaną kwiaty.

Z kolei w ramach uroczystości organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji przed historyczną Salą BHP działać będzie Miasteczko Obywatelskie, zaplanowany jest przemarsz ulicami śródmieścia z flagą narodową o długości ok. 50 metrów oraz o godz. 19. wiec przed Salą BHP - w tym wydarzeniu, jak zapowiadają organizatorzy udział wziąć ma Wałęsa, a także m.in. Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos oraz Władysław Frasyniuk.(PAP)