"Działania Korei Północnej są widomą prowokacją - podkreślił rzecznik rządu w Tokio Yoshihide Suga. - Nigdy nie będziemy mogli tego tolerować".

"Stanowczo wzywamy Koreę Północną, by potraktowała poważnie powtarzane ostrzeżenia wspólnoty międzynarodowej, by podporządkowała się rezolucjom ONZ i by powstrzymała się od dalszych prowokacji" - powiedział rzecznik.

Poparł on ponadto retorykę amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który ostrzegł we wtorek, że jeśli Korea Północna nie przestanie grozić Stanom Zjednoczonym, spotka ją "ogień i gniew, jakich świat jeszcze nie widział". Między Waszyngtonem a Pjongjangiem doszło w ostatnich dniach do eskalacji napięcia po ostrych wypowiedziach obu stron.

"Utrzymanie siły odstraszania nuklearnego przez Stany Zjednoczone jest ważne w kontekście bardzo niepokojącej sytuacji bezpieczeństwa w regionie - ocenił Suga. - Prezydent Trump powiedział, że wszystkie opcje są na stole i rząd wita z zadowoleniem tę politykę".

Rzecznik rządu podkreślił bliskie konsultacje prowadzone przez Japonię i USA. Przypomniał, że 17 sierpnia w Waszyngtonie odbędą się japońsko-amerykańskie spotkania na szczeblu ministrów obrony i spraw zagranicznych.

Północnokoreańska armia poinformowała w czwartek, że do połowy sierpnia zakończy przygotowania do wystrzelenia w kierunku wyspy Guam, gdzie znajduje się baza amerykańskiego lotnictwa strategicznego Anderson, czterech rakiet średniego zasięgu typu Hwasong-12, które mogłyby spaść do morza w odległości zaledwie 30-40 km od wyspy. Decyzję o odpaleniu rakiet może podjąć przywódca KRLD i zwierzchnik sił zbrojnych Kim Dzong Un.

Korea Północna otwarcie zapowiada, że dąży do wyprodukowania pocisku balistycznego z głowicą nuklearną, który będzie zdolny dosięgnąć kontynentalnego terytorium USA. (PAP)