Myślę, że uda nam się skutecznie obronić przed zastrzeżeniami Komisji Europejskiej ws. obniżenia wieku emerytalnego - powiedziała w środę w TVP Info szefowa kancelarii prezydenta Halina Szymańska.

W poniedziałek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotarł list komisarz ds. równości płci Very Jourovej i komisarz ds. socjalnych Marianne Thyssen ws. różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zdaniem Komisji odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji.

"Trzeba wziąć pod uwagę i specyfikę naszego kraju i specyfikę naszych rodzin i pozycję kobiet w naszych rodzinach" - powiedziała Halina Szymańska, pytana o ten list.

W jej ocenie, Polsce uda się "skutecznie obronić" przed zastrzeżeniami Komisji Europejskiej.

Rzeczniczka KE tłumaczyła we wtorek, że na obecnym etapie mamy do czynienia z wymianą informacji między Polską i Komisją Europejską, bo reforma dotycząca wieku emerytalnego w Polsce nie weszła jeszcze w życie. "Procedurę o naruszenie prawa można rozpocząć tylko na podstawie aktów prawnych. W tej chwili chcielibyśmy znaleźć rozwiązanie w ramach dialogu" - podkreśliła.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował we wtorek, że premier Beata Szydło zobowiązała szefową MRPiPS Elżbietę Rafalską do pilnej odpowiedzi na zastrzeżenia KE. (PAP)