Jak poinformował dziś na wieczornej konferencji prasowej szef fundacji WOŚP Jurek Owsiak, w ramach XVII Finału zebrano już 15 161 809 zł.

"Nie ważne, ile zbierzemy, ważne, że znów jesteśmy razem. Sukces absolutny jest już teraz, rekord nie jest ważny. Rekordem jest to, że siedemnasty raz to robimy" - mówił Owsiak.

"Pokazaliśmy światu, że kryzys społeczny jest daleko od nas" - podkreślał Jurek Owsiak.

"Uda się uratować wiele dzieci, już dziś to wiadomo"

"Uda się uratować wiele dzieci, już dziś to wiadomo" - zapewnił prezes fundacji WOŚP prof. Bohdan Maruszewski z Centrum Zdrowia Dziecka.

Głównym celem zbiórki prowadzonej podczas tegorocznego Finału jest diagnostyka nowotworowa u dzieci. Fundacja WOŚP chce, aby w całym kraju powstały ośrodki wyposażone w nowoczesny sprzęt do diagnostyki, do których dostęp miałyby wszystkie dzieci.

WOŚP chciałaby także, jeśli pozwolą na to zebrane środki, wspomóc wszystkie hospicja dziecięce w Polsce.

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ok. 1200 - 1300 nowotworów u osób poniżej 18. roku życia. Mimo stosunkowo rzadkiego występowania i systematycznej poprawy wyników terapii (obecnie 70- 80 proc. wyleczeń) nowotwory powodują śmierć większej liczby dzieci niż jakakolwiek inna choroba. Wśród przyczyn zgonów u dzieci powyżej pierwszego roku życia, nowotwory zajmują drugie miejsce.

XVII Finał przebiegał spokojnie, choć nie obyło się bez incydentów

XVII Finał przebiegał spokojnie, choć nie obyło się bez incydentów; policja zatrzymała kilku fałszywych wolontariuszy, było kilka prób obrabowania kwestujących.

W tym roku WOŚP promuje zdrowy tryb życia, zachęca do badań i dbania o zdrowie, dlatego w wielu miastach koncertom i imprezom towarzyszyły zawody sportowe i próby bicia rekordów. W kilku miastach zorganizowano biegi "Policz się z cukrzycą". W niektórych Finałowi towarzyszyły zbiórki krwi, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz pokazy ratownictwa.

W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu w ramach Finału zorganizowano akcję profilaktycznych badań dzieci; zainteresowanie było bardzo duże. Mieszkańcy Olsztyna mogli się nauczyć techniki ratowania osoby, która wpadła do przerębla, a także sposobu reanimacji wyziębionego człowieka. 21 litrów krwi oddało 52 funkcjonariuszy i pracowników bydgoskich komend policji. Krew zostanie przekazana Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, gdzie m.in. przeprowadza się przeszczepy szpiku kostnego u dzieci.

Rekordowa kwota za złote serduszko w Gorzowie

Rekordową kwotę uzyskano za złote serduszko w Gorzowie. Podczas XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zlicytowano je tam za 7 tys. zł.

"Padł rekord, bo to ponad trzy razy więcej niż w ubiegłym roku. Wtedy sprzedano je tylko za 2 tys. zł" - powiedział jeden z organizatorów finału w Gorzowie Zdzisław Kałamaga.

Gorzowianie nie szczędzili grosza także na inne gadżety. Za 850 zł kupiono np. telewizor ufundowany przez jedną z firm, a za 600 zł - piłkę z podpisami piłkarzy Realu Madryt.

"Mieszkańcy pozytywnie zaskoczyli nas swoją hojnością. Nawet zwykłe koszulki nabywali za 150 - 200 zł." - mówił prowadzący imprezę Daniel Zieliński.

W Gorzowie na rzecz dzieci z chorobami nowotworami kwestowało 340 wolontariuszy. Towarzyszyli im żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Zbiórki w ramach XVII Finału WOŚP organizowane były także za granicą

Zbiórki w ramach XVII Finału WOŚP organizowane były także za granicą. Po raz pierwszy WOŚP zagrała we Francji, pieniądze zbierano także w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, USA, Arabii Saudyjskiej, a także w polskich kontyngentach wojskowych.

Punktem kulminacyjnym Finału było "Światełko do nieba", czyli pokazy sztucznych ogni zorganizowane w całym kraju o godz. 20. Na warszawskim Placu Defilad zorganizowano wielki koncert. Przed imprezą pojawili się tam również przeciwnicy WOŚP z transparentami: "Róbta co chceta, robota kreta", "Ile ma Jurek z publicznych zbiórek", "Media ogłupiają, sektę wspierają".

Całkowity efekt zbiórki poznamy dopiero pod koniec lutego, kiedy WOŚP rozliczy się z MSWiA.