Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa gotowa jest podjąć się roli mediatora w kryzysie w Zatoce Perskiej, gdzie grupa państw izoluje Katar. Dodał, że Moskwa popiera wysiłki Kuwejtu na rzecz rozwiązania tego konfliktu.

Zapis tej wypowiedzi ministra, udzielonej kurdyjskiej telewizji Rudaw, udostępnił w poniedziałek na swych stronach rosyjski resort spraw zagranicznych.

Ławrow zapewnił, że władze rosyjskie "są zainteresowane rozwiązaniem tego kryzysu (...) i znalezieniem wyjścia, które będzie do zaakceptowania przez wszystkie strony konfliktu".

"Popieramy mediacje emira Kuwejtu (szejcha Sabaha al-Ahmada al-Dżabira as-Sabaha). Jeśli wszystkie strony konfliktu uważają, że w ramach tych wysiłków albo dodatkowo Rosja również może uczynić coś pożytecznego, to jesteśmy gotowi odpowiedzieć na takie wezwanie" - dodał Ławrow.

Reklama

Szef rosyjskiej dyplomacji przyjął w Moskwie ministra spraw zagranicznych Kataru Muhammada ibn Abd ar-Rahmana as-Saniego już kilka dni po zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Ad-Dauhą przez cztery państwa arabskie, do którego doszło 5 czerwca. Konsultował się też wówczas z szefem dyplomacji Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem.

Katarski minister wyjaśnił wówczas, że celem jego wizyty w Moskwie było poinformowanie rosyjskich władz o "nielegalnych krokach", jakie przeciw jego państwu poczyniły monarchie Zatoki Perskiej, oskarżające Katar o wspieranie ugrupowań terrorystycznych w Syrii, Libii i Jemenie.

Stosunki między Dauhą a Moskwą poprawiły się znacząco w 2013 roku, kiedy emirem Kataru został szejk Tamim ibn Hamad as-Sani. Państwowy fundusz majątkowy Kataru wziął nawet w ubiegłym roku udział w prywatyzacji rosyjskiego giganta naftowego - Rosnieftu.

Kraje, które teraz izolują Katar, czyli Arabia Saudyjska, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt, zarzucają mu wspieranie terroryzmu oraz walczących w regionie szyickich milicji popieranych również przez Iran, a także nawiązywanie zbyt bliskiej współpracy z Teheranem. Zdaniem ekspertów sankcje nałożone na Ad-Dauhę są pośrednio wymierzone w Iran, najważniejszego regionalnego rywala Arabii Saudyjskiej.