To jest naprawdę smutny dzień. PiS nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne konsekwencje będzie mieć uchwalenie ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział w czwartek w Sejmie lider PO Grzegorz Schetyna.

"To jest naprawdę smutny dzień (...) "Ta dzisiejsza decyzja będzie miała ogromne konsekwencje. Oni (posłowie PiS - PAP) sobie z tego sprawy nie zdają" - powiedział dziennikarzom lider Platformy Obywatelskiej po głosowaniu, w którym uchwalono ustawę o SN. Dodał, że ta decyzja większości parlamentarnej to "zakończenie procesu niszczenia sądów".

Schetyna podkreślił, że ustawa o Sądzie Najwyższym, która prawdopodobnie wkrótce trafi na biurko prezydenta, będzie dla Andrzeja Dudy "wielkim sprawdzianem czy jest w stanie z podniesioną głową zablokować katastrofalną decyzję pisowskiej większości polskiego parlamentu".

Szef PO podkreślił, że brak weta, będzie bardzo kosztowny. "Polska i Polacy zapłacą ogromną cenę za tę decyzję" - ocenił.

Oświadczył, że Platforma będzie "walczyć każdego dnia". Przypomniał o zapowiedzianym na czwartkowy wieczór proteście przeciwko reformie sądownictwa, który ma się odbyć przed Pałacem Prezydenckim.

Za ustawą o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku, głosowało w czwartek 235 posłów, przeciw było 192 zaś 23 wstrzymało się od głosu.