Brazylijska prokuratura skierowała w czwartek do Izby Deputowanych, niższej izby parlamentu, oskarżenie o korupcję przeciw prezydentowi Michelowi Temerowi, który objął w 2016 r. stanowisko po odsunięciu od władzy prezydent Dilmy Rousseff, której był zastępcą.

76-letni polityk centroprawicowej Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB) jako pierwszy w dziejach Brazylii urzędujący prezydent został formalnie oskarżony o przyjmowanie łapówek. Miał przyjąć od koncernu JBS, światowego giganta na rynku koncern mięsnych, łapówki na łączną kwotę pół miliona reali, tj. ok. 132 tys. euro.

Zgodnie z brazylijską konstytucją, dochodzenie wobec urzędującego prezydenta może być wdrożone jedynie w tym przypadku jeśli zarzucane mu czyny przestępcze popełnił w trakcie sprawowania swego urzędu. Według prokuratora generalnego Brazylii Rodrigo Janota jest to właśnie przypadek Temera.

Pierwszym krokiem w rozpatrywaniu zarzutów karnych wobec Temera było odczytanie na czwartkowym posiedzeniu plenarnym Izby Deputowanych aktu oskarżenia sporządzonego przez prokuraturę.

Kolejny krok, to rozpatrzenie zarzutów wobec prezydenta przez Komisję ds. Konstytucji i Sprawiedliwości Izby Deputowanych. 66 członków komisji będzie mogło debatować nad oskarżeniem w toku 15 posiedzeń, a rezultaty tej dyskusji zostaną przedstawione na posiedzeniu plenarnym izby.

Jeśli co najmniej dwie trzecie spośród 513 deputowanych uzna te oskarżenia, sprawa prezydenta Temera powróci do prokuratury, a w obowiązkach prezydenta na 180 dni, które może trwać proces, prezydent zostałby zastąpiony przez przewodniczącego Izby Deputowanych, Rodrigo Maię.

W przypadku gdyby Temer został uznany za winnego, obie izby paramentu zostałyby zwołane w celu dokonania wyboru polityka, który pełniłby obowiązki szefa państwa do 1 stycznia 2019 roku, kiedy to upływa kadencja obecnego prezydenta.

Prawdopodobieństwo takiego rozwoju wydarzeń nie jest jednak duże, ponieważ partia Temera ma większość w Izbie Deputowanych, dzięki której zdoła zablokować inicjatywę prawną wymierzoną przeciwko szefowi państwa.