Chińskie władze zwolniły za kaucją trzech aktywistów pozarządowej organizacji China Labour Watch z siedzibą w USA, którzy zostali zatrzymani po zbadaniu warunków pracy w fabryce produkującej buty dla firmy Ivanki Trump oraz innych marek.

Aktywiści zostali wypuszczeni w środę z komisariatu policji w Kanczou (Ganzhou) w prowincji Jiangxi na południowym wschodzie kraju. Tego dnia mijał termin ich dopuszczalnego 30-dniowego okresu zatrzymania.

Li Zhao, Su Heng i Hua Haifeng pracowali dla China Labour Watch, pozarządowej organizacji ochrony pracowników mającej siedzibę w Nowym Jorku; aktywiści badali warunki pracy w fabrykach obuwia należących do Huajian Group w miastach Kanczou i Dongguan.

Reklama

Huajian Group jest podwykonawcą znanych marek zachodnich, w tym butów sygnowanych przez Ivankę Trump. Firma zaprzecza wszelkim zarzutom o niskie płace, zbyt długi dzień pracy i podejrzenia związane z wykorzystywaniem stażystów. Twierdzi, że od miesięcy nie produkuje już butów dla firmy Ivanki Trump.

Córka prezydenta USA Donalda Trumpa jest od końca marca zatrudniona w Białym Domu jako doradczyni szefa państwa, ale za swoją pracę nie pobiera wynagrodzenia. Zawiesiła pracę w firmie odzieżowej, ale zachowała prawo własności do marki.