Dotychczas śledczy wystąpili o zastosowanie aresztu wobec kilkunastu osób podejrzanych ws. nielegalnego obrotu oleju smarowego i oszustw podatkowych z tym związanych - poinformowała we wtorek prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka z Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Stołeczna prokuratura regionalna podała we wtorek rano, że - wraz z policją i służbami celno-skarbowymi - rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wprowadzaniem do obrotu paliwa bez podatków na terenie Warszawy i innych państw europejskich: Niemiec, Czech, Litwy, Łotwy i Rumunii.

Jak sprecyzowała podczas briefingu w siedzibie prokuratury prok. Zabłocka-Konopka, do zatrzymań członków grupy doszło w niedzielę i poniedziałek. "Przestępstwa grupy miały związek z wprowadzaniem do obrotu oleju smarowego, którego przeznaczenie w sposób nieuprawniony zmieniano w toku jego dalszej ekspedycji na olej napędowy. W śledztwie tym zatrzymano w tej chwili blisko 20 osób" - dodała.

"Obecnie wykonywane są czynności z podejrzanymi w prokuraturze oraz rozpoznawane przez sąd kolejne wnioski w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztu wobec poszczególnych osób" - zaznaczyła. Dodała, że na razie wnioski o zastosowanie aresztu wystosowano wobec wszystkich przesłuchanych dotychczas osób; w najbliższych godzinach do sądu mają trafić kolejne takie wnioski.

Jak informowała prokuratura przestępstwa zarzucane podejrzanym obejmują m.in. uchylanie się od opodatkowania podatkiem akcyzowym, podatkiem od towarów i usług VAT, dokonywanie wbrew przepisom nabycia i sprowadzenia ponad 20 mln litrów oleju smarowego oraz pranie pieniędzy.

"Działaniami tymi doprowadzono do bezprawnego obniżenia zobowiązań podatkowych podmiotów gospodarczych mających związek z ujawnionym procederem, uszczuplenia podatku od towarów i usług VAT a także podatku akcyzowego wielkiej wartości, która wstępnie szacowana jest na kwotę nie niższą niż 40 mln zł oraz do niekorzystnego rozporządzenia mieniem właściwe Urzędy Skarbowe" - zaznaczyła prokuratura.

Jak już wcześniej informowano, w operacji brali udział policjanci z Wołomina, Komendy Stołecznej Policji, funkcjonariusze CBŚP w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz antyterroryści z Warszawy, Białegostoku i Olsztyna, a także funkcjonariusze Ministerstwa Finansów. W działaniach uczestniczyło blisko 300 funkcjonariuszy.

Zabezpieczono m.in. 12 samochodów ciężarowych - cystern o wartości około 3,6 mln zł, 10 luksusowych samochodów w tym m.in. mercedes E-klasa, dwa mercedesy GLE, mercedes AMG, land rover, BMW X3, audi Q5 oraz dwa audi Q7 o łącznej wartości 1,6 mln zł, 95 tys. euro, około 520 tys. zł, biżuterię złotą, zegarki i inne wartościowe przedmioty oraz komputery, elektroniczne nośniki pamięci i dokumenty świadczące o przestępczym procederze. Generalny Inspektor Informacji Finansowych zabezpieczył też na rachunkach bankowych 1,2 mln zł.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat więzienia. (PAP)