Na uroczystości żałobnej ku czci zmarłego byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla 1 lipca w Strasburgu przemawiać będą kanclerz Angela Merkel oraz szefowie gremiów kierowniczych Unii Europejskiej - podało w środę niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Według niego w trakcie europejskiego aktu żałobnego głos zabiorą obok szefowej niemieckiego rządu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, a także prezydent Francji Emmanuel Macron i były prezydent USA Bill Clinton.

Jak poinformował resort spraw wewnętrznych, ceremonia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu ma się rozpocząć o godzinie 11 i potrwa około dwóch godzin. Trumna Kohla będzie nakryta flagą europejską. Po uroczystości zostanie przewieziona śmigłowcem do Ludwigshafen w Niemczech, a następnie przetransportowana do Spiry, gdzie późnym popołudniem celebrowana będzie w katedrze msza żałobna.

Według cytowanych przez agencję dpa dobrze poinformowanych źródeł, przewidywane jest przewiezienie trumny z Ludwigshafen do Spiry statkiem po Renie, ale na razie nie wiadomo, czy da się temu organizacyjnie podołać.

Po mszy zaplanowano przed katedrą "wojskową ceremonię pożegnalną z asystą formacji honorowej", a następnie odbędzie się pochówek. Kohl spocznie na cmentarzu w Spirze, a nie w grobie swej rodziny w Ludwigshafen.

Helmut Kohl, sprawujący urząd kanclerza Niemiec nieprzerwanie od 1982 do 1998 roku, zmarł w piątek po długiej chorobie w swym domu w dzielnicy Ludwigshafen Oggersheim w wieku 87 lat.