Doradcy prezydenta Donalda Trumpa Jared Kushner i Jason Greenblatt, którzy składają w środę wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej, by nakłonić strony konfliktu do negocjacji, spotkali się z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu.

Na nagraniu wideo z tego spotkania udostępnionym przez służby prasowe premiera widać jak Netanjahu ściska Kushnera, mówiąc: "To okazja, by wprowadzić w życie nasze wspólne cele związane z bezpieczeństwem, dobrobytem i pokojem".

Jared Kushner jest zięciem Trumpa i pełni w Białym Domu funkcję doradcy, między innymi do spraw Bliskiego Wschodu i Chin. Reuters przypomina, że 36-letni Kushner nie ma doświadczenia politycznego czy dyplomatycznego. W podróży na Bliski Wschód towarzyszy mu jednak Greenblatt - doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.

Greenblatt złożył już kilka przygotowawczych wizyt w Izraelu. Misją obydwu doradców Trumpa jest - jak pisze AP - przygotowanie gruntu pod rozmowy pokojowe, które pozwolą osiągnąć porozumienie między Izraelem i Palestyńczykami.

Powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji, Reuters podaje, że podróż Kushnera i Greenblatta do Izraela i Autonomii Palestyńskiej to raczej "próba podtrzymania dyskusji" o rozwiązaniu konfliktu niż rozpoczęcie nowej inicjatywy pokojowej.

Zarysy porozumienia w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie Trump omawiał z przywódcami państw arabskich i z władzami izraelskimi w ubiegłym miesiącu podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej. Odwiedził wtedy stolicę Arabii Saudyjskiej Rijad, gdzie spotkał się z przywódcami krajów arabskich, Izrael oraz Autonomię Palestyńską. Rozmawiał też z palestyńskim przywódcą Mahmudem Abbasem.

Trump już podczas kampanii wyborczej obiecywał wypracowanie trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie; podkreśla też często, że doprowadzenie do politycznego rozwiązania konfliktu jest jego głównym priorytetem.

Prezydent przyjął w Białym Domu zarówno Netanjahu, jak i przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa.

Kushner spotka się jeszcze w środę z Abbasem, a w nocy wyleci do Waszyngtonu.