Omówienie informacji zarządu TVP ws. organizacji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz omówienie zachowań niektórych polityków wobec dziennikarzy mediów publicznych - m.in. tymi tematami zajmie się podczas czwartkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych.

Posiedzenie Rady zaplanowano na czwartek na godz. 12. Wśród tematów, którymi zajmą się jej członkowie będzie informacja zarządu TVP ws. festiwalu w Opolu. Podczas omawiania informacji ma się pojawić przedstawiciel zarządu TVP.

W poniedziałek wieczorem Telewizja Polska i miasto Opole poinformowały, że porozumiały się co do organizacji 54. edycji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Ma się on odbyć we wrześniu.

Problem z organizacją 54. KFPP w Opolu pojawił się w ostatnim tygodniu maja, kiedy grupa artystów zrezygnowała z udziału w festiwalu. Wśród nich znalazł się Andrzej Piaseczny i Maryla Rodowicz, którzy na scenie w Opolu mieli obchodzić jubileusze swojej pracy artystycznej. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski 22 maja wypowiedział TVP umowę o współorganizowaniu tegorocznego KFPP. Jako powód uznał brak zdolności TVP do wywiązania się z umowy, jaką telewizja zawarła z miastem.

Obydwie strony zapowiadały wówczas, że będą dochodzić swoich praw przed sądem. Zarząd TVP rozpoczął rozmowy z samorządem w Kielcach na temat koncertu piosenki polskiej, który w przyszłości mógłby przekształcić się w festiwal, jednak według zapowiedzi prezesa telewizji miałby on być uzupełnieniem, a nie konkurencją dla KFPP w Opolu.

Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Mediów ma także omówić zachowania niektórych polityków wobec dziennikarzy mediów publicznych.

Przed tygodniem członkini RMN, posłanka PiS Joanna Lichocka w rozmowie z PAP zapowiedziała, że Rada zajmie się kwestią "ataków polityków Platformy Obywatelskiej na dziennikarzy". Podkreśliła, że chodzi przede wszystkim o dziennikarzy mediów publicznych, ponieważ RMN opiekuje się tymi mediami.

"Ataki polityków PO nie obejmują tylko dziennikarzy mediów publicznych, obejmują także dziennikarzy takich tytułów, które się politykom Platformy nie podobają" - zauważyła posłanka. "Ta walka z wolnością słowa, z niezależnością dziennikarską musi spotkać się z reakcją" - podkreśliła posłanka PiS.

Jako przykłady "ataków na dziennikarzy" Lichocka wskazywała m.in. wpis posła PO Borysa Budki na Twitterze, w którym miał atakować i grozić dziennikarce TVP Ewie Bugale.