La Republique En Marche (LREM), partia prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ma szansę na zdobycie rekordowej większości w Zgromadzeniu Narodowym po drugiej turze wyborów parlamentarnych w niedzielę - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Opinionway.

Badanie wykazało, że LREM wraz z sojuszniczymi ugrupowaniami może zdobyć 440-470 mandatów w liczącej 577 miejsc niższej izbie parlamentu Francji. Wynik ten, jeśli się potwierdzi, przypieczętuje demontaż mainstreamowych partii, które przez dziesięciolecia dominowały we francuskiej polityce - zauważa Reuters.

Centroprawicowi Republikanie najprawdopodobniej zostaną głównym ugrupowaniem opozycji z wynikiem na poziomie 70-90 mandatów, podczas gdy rządząca dotychczas Partia Socjalistyczna będzie musiała zadowolić się zaledwie 20-30 miejscami.

Skrajnie prawicowy Front Narodowy Marine Le Pen ma szansę na 1-5 mandatów, a plasująca się na skrajnej lewicy Francja Nieujarzmiona Jean-Luca Melenchona - na 5 do 15.

Prognozowana frekwencja wyborcza w niedzielę to 55,4 proc. - więcej niż w pierwszej turze obecnych wyborów parlamentarnych z 11 czerwca, ale mniej niż w poprzednich wyborach.