Prezydent Donald Trump skrytykował we wtorek na Twitterze kolejny sąd apelacyjny, który zablokował wydany przez niego tymczasowy zakaz wjazdu do USA obywateli sześciu krajów muzułmańskich. W maju dekret zablokował też sąd w Richmond w stanie Wirginia.

Trump napisał na Twitterze: "Sąd wydał wyrok przeciw zakazowi podróży w tak niebezpiecznych czasach w historii naszego kraju. S.C." Jak wyjaśnia agencja AP, "S.C." odnosi się zapewne do Sądu Najwyższego USA (ang. Supreme Court).

Sąd apelacyjny w San Francisco podtrzymał w poniedziałek decyzję sądu niższej instancji, który zablokował wprowadzenie w życie dekretu prezydenta wstrzymującego na 90 dni możliwość wystawiania nowych wiz wjazdowych do USA obywatelom sześciu krajów: Iranu, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii i Jemenu.

Sędziowie w San Francisco uznali, że administracja prezydenta nie zdołała wykazać, że zablokowanie prawa wjazdu dla obywateli krajów muzułmańskich jest konieczne, aby chronić bezpieczeństwo Ameryki.

Ocenili również, że dekret Trumpa jest sprzeczny z prawem imigracyjnym, które zabrania dyskryminowania na podstawie narodowości.

Pod koniec stycznia Trump ogłosił pierwszą wersję takiego zakazu w formie rozporządzenia wykonawczego (dekretu), argumentując, że chodzi o zabezpieczenie kraju przed terroryzmem.

Kilka sądów federalnych wydało wtedy orzeczenia wstrzymujące jego wykonanie. Biały Dom odwołał się do sądu apelacyjnego, ale ten podtrzymał decyzję niższych instancji.

Administracja Trumpa zmodyfikowała następnie zakaz, łagodząc niektóre jego zapisy; jednak drugi dekret w tej sprawie również został zaskarżony.

Wtorkowy tweet prezydenta odnosi się zapewne do tego, że 1 czerwca jego administra wystąpiła w trybie pilnym do Sąsu Najwyższego o ocenę zgodności z prawem tego zakazu.

Zablokowanie dekretu jest możliwe ze względu na uprawnienia sądów federalnych w USA do kontroli zgodności z prawem i konstytucją ustaw Kongresu i działań prezydenta (tzw. judicial review).