Kraje Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) podpisały w piątek porozumienie o przyjęciu do swego grona Indii i Pakistanu. Przywódcy obu państw, dotąd mających w SzoW status obserwatorów, wzięli udział w szczycie organizacji w stolicy Kazachstanu Astanie.

"Jesteśmy przekonani, że współpraca Indii i SzOW wyznaczy nowe kierunki i nada nowy impuls walce z terroryzmem w kontekście regionalnym" - powiedział premier Indii Narendra Modi. Szef rządu Pakistanu Nawaz Sharif podziękował krajom SzOW za "stałe i niezmienne poparcie" członkostwa jego kraju w tej organizacji.

Kraje SzOW podpisały podczas szczytu konwencję o przeciwdziałaniu terroryzmowi. Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w Astanie, że Państwo Islamskie (IS) przygotowuje "nowe plany destabilizowania Azji Środkowej i południa Rosji". Putin zapewnił również, że rozszerzenie SzOW przyczyni się do zwiększenia wpływów tej organizacji m.in. na płaszczyźnie politycznej i gospodarczej.

Komentatorzy w Moskwie oceniają, że wejście Indii do SzOW podwyższa prestiż tego gremium i pozwoli Indiom ściślej współpracować z krajami ważnego dla nich regionu Azji Środkowej. Rosyjskie media akcentują, iż SzOW zrzesza teraz kraje, których ludność stanowi łącznie 45 proc. populacji świata.

Premierzy Indii i Pakistanu nie przeprowadzili w Astanie spotkania bilateralnego. Oba kraje dzieli spór o Kaszmir, region podzielony na części pakistańską i indyjską. Od czasu podziału Indii w 1947 roku Delhi i Islamabad toczą spór o kontrolę nad tym obszarem, stanowiącym stały punkt zapalny. Większość mieszkańców Kaszmiru stanowią wyznawcy islamu; działają tam ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość lub przyłączenie się do muzułmańskiego Pakistanu.

Szanghajska Organizacja Współpracy została utworzona w 2001 roku przez Chiny, Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan do zwalczania zagrożeń stwarzanych przez radykalny islam oraz do walki z narkotykami przerzucanymi z Afganistanu.

Obecnie na prawach obserwatorów w pracach SzOW uczestniczą Iran i Mongolia. W 2013 roku umowę z SzOW o "dialogu partnerskim" podpisała Turcja; jej prezydent Recep Tayyip Erdogan sygnalizował w zeszłym roku - na tle napięć z krajami UE - że Ankara mogłaby dołączyć do organizacji.