Zarzuty wyłudzenia 23 mln zł podatku VAT i „wyprania” podobnej kwoty usłyszało troje mieszkańców woj. lubelskiego, których zatrzymali śląscy policjanci. Według śledztwa, oszuści wykazywali na fakturach fikcyjną sprzedaż różnych innych towarów za granicę.

Sprawę dotyczącą uszczuplenia podatku VAT prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą komendy wojewódzkiej w Katowicach. Zebrane przez nich dowody pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie dwóch kobiet i mężczyzny - mieszkańców województwa lubelskiego - podejrzanych o udział w tym procederze.

"Grupa przestępcza sprowadzała do Polski paliwo, za które musiałaby odprowadzić podatek VAT. Aby jednak to sobie zbilansować, członkowie grupy wykazywali na fakturach fikcyjną sprzedaż różnych innych towarów za granicę, z czego ten sam podatek mogli sobie odliczyć. W ten sposób sprawcy zarabiali na sprzedaży tańszego o VAT paliwa" - podał zespół prasowy śląskiej policji.

Tylko przez pierwsze półrocze 2014 roku podejrzani wyłudzili 23 mln zł nienależnego zwrotu podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa. Poprzez różne operacje "zalegalizowali" uzyskane niezgodnie z prawem dochody w kwocie 24 mln zł.

Wobec całej trójki Prokuratura Regionalna w Katowicach zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczenia kraju i poręczeń majątkowych - od 100 do 120 tys. zł.