Legnicki sąd uznał 39-letniego Marcina K. za winnego poczwórnego zabójstwa i wymierzył mu karę dożywotniego więzienia. Mężczyzna będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie po 35 latach kary (bez tego obostrzenia skazany mógłby ubiegać się o zwolnienie po 25 latach).

Przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Marek Regulski pokreślił, że K. zamordował cztery w ogóle nie znane mu osoby. "Powody dokonania tych czynów jakie podał są żadne, dlatego sąd mógł orzec karę dożywotniego pozbawienia wolności" - powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Regulski.

Według aktu oskarżenia Marcin K. zamordował w lutym 2015 r. małżeństwo mieszkające w Legnicy. Ofiarami były osoby starsze i bardzo schorowane. Zdaniem prokuratury K. nie znał swych ofiar, a motywem zbrodni miało być jego przekonanie, że "mogą być złymi ludźmi".

Reklama

Kolejnych zabójstw K. dokonał w sierpniu ubiegłego roku. Ofiarami było również starsze małżeństwo mieszkające w Legnicy. Oskarżony przed dokonaniem zbrodni remontował ich mieszkanie. Według ustaleń śledztwa, K. najprawdopodobniej po kłótni z pokrzywdzoną wpadł w szał i zamordował małżeństwo. Prokuratura podkreśla, że również w tym przypadku ofiarami były osoby starsze i schorowane.

Mężczyźnie postawiono zarzuty zabójstw ze szczególnym okrucieństwem. K. przyznał się do zarzutów i szczegółowo opisał każde z zabójstw.

W czasie śledztwa K. przebywał na kilkutygodniowej obserwacji psychiatrycznej, a biegli nie stwierdzili by był on niepoczytalny. "Analizując sposób funkcjonowania osobowości Marcina K. biegli rozpoznali u niego osobowość psychopatyczną. Osobowość zagrażającą najbliższemu otoczeniu, osobowość pozbawioną elementarnej empatii" - podała prokuratura.

Wyrok nie jest prawomocny.(PAP)