Turcja nie pozwala niemieckim deputowanym na odwiedzenie około 260 żołnierzy stacjonujących w bazie lotniczej Incirlik w ramach dowodzonej przez USA koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS), mówiąc, że Berlin jako pierwszy musi poprawić swe nastawienie.

"Widzimy, że Niemcy popierają wszystko, co jest przeciwko Turcji" - powiedział Cavusoglu na konferencji prasowej w Ankarze.

"W tych okolicznościach nie możemy teraz otworzyć niemieckim deputowanym bazy Incirlik (...) Jeśli podejmą pozytywne kroki, w przyszłości możemy ponownie to rozważyć" - zastrzegł szef tureckiego MSZ.

W niedzielę niemiecki rząd zażądał od władz Turcji rozwiązania w ciągu dwóch tygodni sporu o dostęp do bazy. W przeciwnym razie władze w Berlinie zapowiadają przeniesienie stacjonujących tam wojsk niemieckich do innego kraju; jedną z alternatyw jest Jordania.

Ultimatum niemieckie jest kolejną odsłoną ostrego konfliktu między Berlinem a Ankarą. Do kryzysowego spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem doszło podczas szczytu NATO 25 maja w Brukseli.

Turcja oficjalnie nie podała powodów zakazu wizyty niemieckich parlamentarzystów, ale Berlin podejrzewa, że Ankara chce ukarać Niemcy za udzielenie schronienia tureckim wojskowym, którzy wystąpili o azyl po czystkach rozpoczętych w Turcji w następstwie udaremnionego puczu z zeszłego roku. Ich liczba rośnie z miesiąca na miesiąc.

Niedawne ustępstwo ze strony tureckiej, która zezwoliła na wizytę niemieckich parlamentarzystów w bazie NATO Konya, gdzie stacjonują także żołnierze Bundeswehry, nie poprawiła w sposób istotny sytuacji. Niemiecki rząd poinformował w piątek posłów Bundestagu o możliwości pierwszego od ośmiu miesięcy wyjazdu do tej bazy.

Zakaz odwiedzin obowiązuje natomiast nadal w bazie lotniczej Incirlik. Ta baza należy w przeciwieństwie do bazy Konya, będącej obiektem NATO, wyłącznie do Turcji.

Merkel wielokrotnie podkreślała, że Bundeswehra to armia podlegająca parlamentowi i dlatego dostęp deputowanych Bundestagu do bazy lotniczej Incirlik, gdzie stacjonują niemieccy żołnierze, jest "absolutnie konieczny".

W położonej na południowym wschodzie Turcji bazie Niemcy mają kilka wielozadaniowych samolotów bojowych Tornado i wspierający je samolot tankowania powietrznego, a ich tamtejszy kontyngent liczy około 260 żołnierzy. Niemieckie samoloty uczestniczą w zwalczaniu Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku, wykonując przy tym wyłącznie loty rozpoznawcze. (PAP)

cyk/ mc/