Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) podkreślił, że "byłby skłonny rozważyć" poparcie powołania komisji śledczej ws. śmierci Igora Stachowiaka, co proponuje PO, gdyby komisja dotyczyła wszystkich przypadków śmierci na komisariatach w ostatnich latach, w tym również samobójstw.

25-letni Igor Stachowiak został w połowie maja ubiegłego roku zatrzymany na wrocławskim rynku; policja poszukiwała go za oszustwa. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Sprawa wróciła po wyemitowaniu sobotniego reportażu w TVN24, gdzie m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec mężczyzny.

"Jestem generalnie zwolennikiem komisji śledczych jako elementu funkcji kontrolnej Sejmu nad władzą wykonawczą. Natomiast też bądźmy uczuleni na to, że partie mają tendencje do nadużywania tego instrumentu w celach czysto PR-owych" - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Tyszka pytany, czy popiera pomysł PO o powołaniu sejmowej komisji śledczej ws. śmierci Igora Stachowiaka

Zauważył, że Platforma Obywatelska nie poparła wniosku Kukiz'15 o powołanie komisji śledczej do spraw reprywatyzacji w całej Polsce. Z drugiej strony, dodał, "PO wychodzi w tym momencie z takim PR-owym wnioskiem o komisję w sprawie jednostkowej".

Wicemarszałek dodał, że byłby skłonny rozważyć poparcie takiej komisji, "gdyby ona dotyczyła wszystkich przypadków śmierci na komisariatach w ostatnich latach w tym również samobójstw".

Jak mówił Tyszka, Kukiz'15 jako jedyne ugrupowanie ma spójny program, jeżeli chodzi o reorganizację policji. "Zaproponowaliśmy dyskusję nad tym, żeby wybierać komendantów powiatowych policji, tak jak szeryfów w Stanach Zjednoczonych. Dlatego, że wtedy oni byliby związani mocno z lokalną społecznością. Byliby przez nich kontrolowani i wtedy uniknęlibyśmy tego typu sytuacji o których rozmawiamy" - ocenił wicemarszałek.

Platforma Obywatelska domaga się powołania sejmowej komisji śledczej ws. śmierci Igora Stachowiaka. "Doszło do tortur, doszło do bestialskiego potraktowania człowieka do zamordowania go. To jest rzecz skandaliczna. Dlatego w sprawie nieudolności organów państwowych musi wypowiedzieć się komisja śledcza. Ta sprawa może być zbadana w sposób rzetelny jedynie w drodze śledztwa parlamentarnego. Dlatego pracujemy nad wnioskiem o powołanie sejmowej komisji śledczej. Wniosek zostanie złożony we wtorek" - oświadczył w poniedziałek poseł PO Krzysztof Brejza.

W niedzielę rzecznik Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka poinformował PAP, że trwa procedura zwolnienia policjanta, który użył na komisariacie paralizatora wobec Stachowiaka. W poniedziałek zdymisjonowani zostali Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu, jego zastępca oraz Komendant Miejski Policji we Wrocławiu, a także osoba, która pełniła tę funkcję rok temu. Sprawę tę wyjaśnia prokuratura w Poznaniu.