Tygodniowy protest ostrzegawczy, który zacznie się w poniedziałek 15 maja, zapowiada Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego - poinformował PAP przewodniczący Rady Krajowej tego związku Hubert Jóźwik.

Jóźwik podał, że protest będzie polegał na niezwykle skrupulatnych kontrolach przestrzegania wszystkich przepisów obowiązujących w transporcie drogowym. Protest ostrzegawczy organizowany jest przez związek z powodu braku prac nad ustawą o ITD oraz brakiem realnych podwyżek od dziewięciu lat.

Jóźwik powiedział PAP, że związek od ponad roku czeka na rozpoczęcie procesu legislacyjnego ustawy o inspekcji transportu drogowego, która wzorem służby celnej nada inspektorom uprawnienia służb mundurowych. "Obecnie inspektorzy wykonują swoje czynności w ramach służby cywilnej, co uniemożliwia im wykonywanie obowiązków poza godzinami pracy urzędu" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że na ITD nałożono nowe obowiązki wynikające z ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Tych żądań inspektorzy nie są w stanie wykonywać w ramach służby cywilnej.

"Inspektorzy Transportu Drogowego od 9 lat nie mieli waloryzowanych płac, co głośno manifestowaliśmy w październiku 2015 r. w Warszawie. Od tamtego czasu rząd nie podjął żadnych działań by zatrzymać pauperyzację naszego zawodu" - podkreślił.