Polska potrzebuje rozsądnego rządu, który jest proeuropejski i odpowiedzialny ekonomicznie - takie stanowisko zaprezentował w piątek szef Nowoczesnej Ryszard Petru na spotkaniu z przedstawicielami międzynarodowego biznesu w Warszawie.

W piątek lider Nowoczesnej uczestniczył w Warszawie w spotkaniu z przedstawicielami międzynarodowego biznesu zatytułowanym "An Alternative Political Agenda for Poland". Jak poinformował na konferencji prasowej, dominowali w nim reprezentanci Niemiec.

Petru relacjonował, że podczas spotkania pytany był, "co dzieje się w Polsce, jaka jest sytuacja, jakie jest stanowisko partii opozycyjnej, jaką jest Nowoczesna".

"Mówiłem to samo, co mówię w Polsce zawsze: że jestem przekonany, że to, co dzieje się w Polsce jest tymczasowe, że Polska potrzebuje rozsądnego rządu, który jest odpowiedzialny ekonomicznie, który nie wydaje pieniędzy na lewo i prawo bez źródeł finansowania" - oświadczył.

Petru dodał też, że Polska potrzebuje rządu, który jest proeuropejski. Jego zdaniem, wejście do strefy euro będzie "dobrym rozwiązaniem" dla kraju.

"Podaję zawsze przykład Grecji i Wielkiej Brytanii. Grecja nie mogła wyjść ze strefy euro, bo była tak silnie powiązana z innymi krajami, a Wielka Brytania przez jedno referendum z UE wychodzi" - zauważył Petru. "Dla Polski kluczowym jest to, żeby nigdy żaden rząd +PiS-owski+, czy +Kukizowy+ nas z UE nie wyprowadził" - dodał.

Na konferencji prasowej po spotkaniu, Petru pytany był też o kwestię uchodźców i imigrantów ekonomicznych w kontekście wypowiedzi szefa PO Grzegorza Schetyny.

We wtorek lider PO pytany przez dziennikarza TVP Info, czy jest za przyjęciem uchodźców do Polski odpowiedział: "Nie, jestem za tym, żeby nie przyjeżdżali do Polski". Dopytywany, czy jest to oficjalne stanowisko Platformy, że nie przyjmujemy uchodźców, lider PO odparł: "tak, tak, Platforma nie jest za przyjęciem uchodźców".

W czwartek Schetyna, pytany o zapowiedzi dotyczące nieprzyjmowania w Polsce imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę wyjaśnił, że jego zdaniem obecnie w Europie problem imigrantów jest inny niż półtora roku temu. Dodał, że Platforma nie jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców.

W piątek szef PO w radiu TOK FM zapewniał, że Platforma Obywatelska jest gotowa przyjąć uchodźców, co wynika z Konwencji Genewskiej i obecności Polski w Unii Europejskiej.

Petru odnosząc się do stanowiska Schetyny oświadczył, że jeśli Platforma nie chce przyjmować uchodźców i imigrantów, powinna to zakomunikować i wpisać do programu. "Każda partia ma prawo do swojego stanowiska, niech to tylko napiszą i zaznaczą, żeby nie zmieniali za często stanowiska, bo ludzie się pogubią" - mówił.

Dopytywany, czy jest rozczarowany stanowiskiem Schetyny, Petru oświadczył, że "to jest jego problem, nie mój".

Petru oświadczył również, że oczekuje stanowiska rządu w sprawie emigrantów ekonomicznych z Ukrainy. Petru chce wiedzieć, "co rząd premier Beaty Szydło sądzi o tych emigrantach, jaka jest skala, jak przewidują dalsze działanie, co na ten temat myślą". Zdaniem szefa Nowoczesnej, premier Beata Szydło powinna się w tej sprawie wypowiedzieć.