Zadaniem policji jest zapewnienie bezpieczeństwa tym, którzy zachowują się zgodnie z prawem; zabezpieczenie legalnego zgromadzenia i doprowadzanie przed wymiar sprawiedliwości tych, którzy prawo łamią - powiedział komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

W środę przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu odbyła się 85. miesięcznica smoleńska. Towarzyszyła jej kontrmanifestacja.

Szymczyk podczas wspólnego briefingu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem ocenił, że wydarzenia, jakie miały miejsce w trakcie legalnego zgromadzenia związanego z upamiętnieniem miesięcznicy katastrofy smoleńskiej odpowiadają na pytania adresowane do policji, dlaczego wzrasta ilość sił planowanych do zabezpieczenia tych legalnych zgromadzeń.

"Każdorazowo przed tego typu zabezpieczeniami Komenda Stołeczna Policji przeprowadza głęboką analizę informacji i sygnałów o istniejących zagrożeniach. Wczorajszy dzień pokazał, że ta analiza jest słuszna i opiera się o fakty" - podkreślił Szymczyk.

Jak dodał podczas tego wydarzenia miały miejsce "próby blokowania przejścia legalnego zgromadzenia, próby zakłócenia funkcjonowania i przebiegu legalnego zgromadzenia, próby zakłócenia uroczystości religijnych, czy w końcu niestety przypadek fizycznego ataku na uczestnika zgromadzenia, fizycznego ataku na funkcjonariusza policji".