Rekordowo niski poziom bezrobocia w Polsce jest efektem bardzo dobrego działania po stronie gospodarczej naszego rządu – ocenił w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc.

„Plan odpowiedzialnego rozwoju zaczyna działać w praktyce” - zaznaczył Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej w Krakowie.

Według niego przedstawiciele rządu są szczególnie dumni z niskiego bezrobocia, bo model gospodarczy gabinetu Beaty Szydło „to nie jest model neoliberalny – rozczepienie społeczeństwa od gospodarki, tylko to jest poszukiwanie równowagi pomiędzy celami społecznymi, celami solidarnościowymi i celami gospodarczymi”.

„To się udaje realizować w praktyce i z tego jestem szczególnie szczęśliwy” - podkreślił wicepremier.

Jak dodał, nowe miejsca pracy powstają zarówno w przemyśle, jak i sektorze finansowym. Podkreślił, że obecnie odnotowuje się najmniej wyjazdów Polaków za pracą z kraju w ciągu ostatnich 15 lat. „Właściwie po raz pierwszy pojawiają się też istotne powroty” - ocenił.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów przypomniał, że jego wizyty w Londynie po ogłoszeniu Brexitu przyniosły deklaracje przeniesienia do Polski około 35-40 tysięcy miejsc pracy w sektorze bankowym i finansowym. Według jego zapowiedzi kolejnych kilkanaście tysięcy miejsc pracy powinny utworzyć w ciągu najbliższego roku instytucje finansowe mające siedzibę w Nowym Jorku.

We wtorek MRPiPS podało, że stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,7 proc. mniej niż rok temu. Jak podkreślił resort, tak niskiego wskaźniku bezrobocia nie zanotowano od 26 lat. (PAP)