Energa poinformowała w środę, że w Pelplinie ruszył pilotażowy inteligentny system parkowania. Jest to pierwszy na Pomorzu inteligentny parking. Spółka zapewniła, że „ułatwia on kierowcom znalezienie wolnego miejsca parkingowego, redukuje zbędny ruch pojazdów i powstawanie korków”. Systemem objętych jest na razie 60 miejsc parkingowych zlokalizowanych w trzech punktach miasta.

Spółka tłumaczy, że za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie kierowca otrzyma informację o wolnych miejscach i ich lokalizacjach. Funkcjonalność pozwala na poprowadzenie użytkownika za pomocą mapy do docelowego miejsca parkingowego. System jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i skierować do najlepszego dla niego miejsca. Użytkownik może sam też ustawić w aplikacji swoje preferencje parkowania, dotyczące np. wielkości swojego samochodu, rodzaju miejsca czy też wybrać konkretną lokalizacje parkingu. Jeśli miejsce zostanie zajęte, aplikacja skieruje go do najbliższego wolnego.

Energa zapewnia, że aplikacja SmartParking jest już dostępna na platformie Android, w sklepie Google Play. Użytkownikom systemu iOS ma być udostępniona w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Prezes zarządu spółki Energa Oświetlenie, Piotr Meler tłumaczy, że w Pelplinie na należących do spółki słupach oświetleniowych zamontowane zostały kamery, z których obraz jest analizowany za pomocą algorytmów IVA (Intelligence Video Analytics). „System przekazuje informację o wolnych miejscach parkingowych do darmowej aplikacji mobilnej dostępnej na smartfonach” – dodał. Zwrócił uwagę, że system nie tylko będzie ułatwiał parkowanie w mieście, ale przyczyni się też do poprawy bezpieczeństwa. System docelowo ma bowiem monitorować bezpieczeństwo na parkingach i zawiadamiać służby oraz właściciela auta o podjętej próbie kradzieży. „Gdy opcja jest włączona, a auto poruszy się, użytkownik otrzyma natychmiast powiadomienie w postaci komunikatu push lub smsa” – tłumaczy Energa. System docelowo ma też reagować na stłuczki parkingowe i powiadamiać użytkownika o zajściu w przypadku zapalenia się świateł awaryjnych.

Burmistrz 8-tysięcznego Pelplina, Patryk Demski jest przekonany, że dzięki wdrożeniu systemu na terenie gminy poprawi się nie tylko bezpieczeństwo i sposób parkowania, ale zwiększy się też atrakcyjność turystyczna Pelplina. Dla miasta system inteligentnego parkowania oznacza przede wszystkim zrównoważenie obłożenia, odciążenie ścisłego centrum, minimalizację zbędnego ruchu w poszukiwaniu miejsc, a tym samym poprawę bezpieczeństwa drogowego i redukcję emisji spalin.

Realizacja przedsięwzięcia pod nazwą „Inteligentny i Bezpieczny Parking w Pelplinie” trwała trzy miesiące. Partnerem technologicznym wdrożenia jest polska firma Comarch S.A. Platforma Inteligentny Parking w przyszłości ma pozwolić na wprowadzenie nowych funkcji, które będą mogły być wykorzystywane przez służby miejskie. Np. zostaną one zaalarmowane w przypadku, kiedy system zidentyfikuje pozostawiony bez opieki przedmiot (próba zamachu terrorystycznego) czy rozpozna zagrożenia życia lub zdrowia człowieka (leżący bez ruchu człowiek na drodze). Służby miejskie otrzymają również informacje o pozostawieniu pojazdów w miejscach niedozwolonych, zastawieniu wjazdów czy blokowaniu ścieżek rowerowych.

Projekt Inteligentny Parking jest elementem technologii informacyjno-komunikacyjnych pozwalających na zwiększenie interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej. Razem z usługami Inteligentne oświetlenie uliczne oraz Inteligentne i bezpieczne przejście dla pieszych pozwoli na przekształcenie polskich miast i gmin w Smart City. Oferta Grupy Energa dla samorządów budowana jest na bazie doświadczeń zgromadzonych podczas realizacji w kilku gminach inteligentnych systemów oświetleniowych czy też w ramach projektu Smart Toruń.

Energa podała, że dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego w Bydgoszczy (wymiana energochłonnych opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED-owe, uruchomienie i konfiguracja nowoczesnego inteligentnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia) pozwalającej zmieniać natężenie oświetlenia w zależności od stopnia użytkowania drogi o 60 procent spadły koszty energii na oświetlenie w mieście i o 60 procent zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Efektem wymiany opraw świetlnych jest również znaczna poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz ich komfortu życia.

Grupa Kapitałowa Energa jest jedną z czterech największych krajowych grup energetycznych. Zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Jest jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Zasila w energię elektryczną ponad 2,9 mln klientów indywidualnych i biznesowych. Sieć dystrybucyjna Energi obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kwadratowych, co stanowi około 24 proc. powierzchni kraju. W Grupie pracuje ok. 8,5 tys. osób. (PAP)