Targi odbywają się w czasie majówki co roku, od lat, z myślą o turystach przyjeżdżających podglądać przyrodę tego największego w Polsce parku narodowego. Biebrzański PN słynie z unikalnych obszarów bagiennych, jest ostoją wielu rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych, ale też łosia.

W tym roku targi są elementem projektu współpracy Biebrzańskiego PN z największym na Litwie parkiem narodowym - Dzukijskim. Parki chcą rozwijać wspólnie turystykę ornitologiczną. Goście z litewskiego parku przyjechali na targi.

Swoje wyroby kuchni regionalnej, ale też pamiątki pokazują w Osowcu - Twierdzy twórcy na ok. 90 stoiskach. Swoje produkty wystawiają także m.in. producenci kulinariów z gminy Puńsk na Suwalszczyźnie, która jest licznie zamieszkiwana przez mniejszość litewską w Polsce. Na scenie prezentują się również litewskie zespoły działające w Puńsku. Mimo chłodu, odwiedzających jest bardzo wielu - poinformował PAP dyrektor Biebrzańskiego PN Andrzej Grygoruk.

Reklama

Mimo pogody - choć w niedzielę nie pada, ale jest chłodno - nad Biebrzą nie brakuje turystów. Grygoruk powiedział, że karty wstępu do parku wykupiło na niedzielę ok. 800 osób, wyczerpany jest też limit pozwoleń na spływy. W niedzielę za darmo można odwiedzać Terenowy Ośrodek Edukacyjny "Kładka" i "Las".

W ramach współpracy z Litwinami, w czerwcu odbędzie się w siedzibie parku w Osowcu-Twierdzy piknik edukacyjny poświęcony ptakom. We wrześniu będą rozegrane mistrzostwa w koszeniu łąk bagiennych dla przyrody. Zaplanowano wspólne szkolenia przewodników turystycznych, kwaterodawców, samorządowców. Nie zabraknie wydawnictw edukacyjnych.

Projekt rozwoju i promocji turystyki ornitologicznej i ekoturystyki potrwa do końca września 2018 r. Jego wartość to ok. 960 tys. euro w obu parkach, z czego o 815 tys. euro to dotacja z UE z programu Interreg Litwa-Polska. (PAP)